Konferencja pt. ”O godność, polską szkołę i wolność. Łódzcy robotnicy, uczniowie i bojownicy 1905 roku” została przygotowana w ramach projektu edukacji patriotycznej, realizowanego przez WODN, którego jednym z współorganizatorów była nasza Biblioteka. Honorowy patronat nad projektem sprawowali Prezydent Miasta Łodzi i Łódzki Kurator Oświaty. W projekcie uczestniczyły 23 szkoły z terenu naszego miasta (gimnazja i licea).
Gości konferencji powitała pani MONIKA ANTOSIK - dyrektor XVIII LO, w którym odbywały się obrady. Następnie w imieniu organizatorów głos zabrała Elżbieta Paciejewska-Stolarz, dyrektor WODN w Łodzi.
Nad przebiegiem konferencyjnych obrad czuwał uczeń z XVIII LO, zapowiadający kolejne wystąpienia.
W pierwszej części spotkania przedstawione zostały trzy referaty. Pierwszy pt. „Walka o godne życie i warunki pracy w Łodzi w 1905 r.” wygłosiła ANNA KULAZIŃSKA, reprezentująca Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Następnie nasza koleżanka ELŻBIETA GRZELAKOWSKA przedstawiła problematykę strajku szkolnego, jaki miał miejsce w Łodzi w 1905 roku, a TADEUSZ BOGALECKI (z WODN w Łodzi) - referat „Łódzkie barykady wolności i godności w czerwcu 1905 r.”. Wszystkie wystąpienia ilustrowane były autorskimi prezentacjami multimedialnymi.
Kolejnym punktem programu była dyskusja, po której ogłoszono krótką przerwę. W jej trakcie można było obejrzeć okolicznościową wystawę, przygotowaną na bazie zbiorów Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
Drugą część spotkania otworzył występ zespołu wokalno-muzycznego, składającego się z młodzieży XVIII LO. Następnie okolicznościowe prezentacje, ukazujące popularyzowanie i pielęgnowanie tradycji przez stowarzyszenia oraz społeczności szkolne i osiedlowe, przedstawili reprezentanci Stowarzyszenia „Strzelcy Kaniowscy” w Łodzi, Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, XVIII LO w Łodzi, Publicznego Gimnazjum nr 15 w Łodzi i Rady Osiedla Montwiłła Mireckiego w Łodzi.
Po zakończeniu konferencji jej uczestnicy udali się pod Pomnik Czynu Rewolucyjnego na Zdrowiu, by złożyć kwiaty i zapalić znicze, ku czci bojowników 1905 roku.
EG
0 komentarze:
Prześlij komentarz