W dniach 2-3 lutego b.r. odbyła się ogólnopolska konferencja, zatytułowana "Wyzwania animatorów kultury czytelniczej dzieci i młodzieży". Stanowiła ona element szkolenia „Doskonalenie w sieci”, które dla nauczycieli bibliotekarzy z bibliotek pedagogicznych i ośrodków doskonalenia nauczycieli, organizuje Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. Większość szkolenia odbywa się w świecie wirtualnym na platformie www.doskonaleniewsieci.pl, ale od czasu do czasu jego uczestniczy spotykają się w realnej rzeczywistości. Tym razem na miejsce szkolenia wyznaczono nasze miasto, a jego uczestnikami, oprócz kursantów, byli zainteresowani pracownicy bibliotek oraz bibliotekarze pedagogiczni i szkolni z Łodzi i regionu.
W organizację łódzkiego spotkania w Łodzi zaangażowana była nasza Biblioteka, Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi oraz Katedra Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UŁ. Uczestnicy konferencji mieli okazję do wysłuchania wielu ciekawych referatów, obejrzenia prezentacji i uczestnictwa w warsztatach, mogli także poznać Bibliotekę Główną Politechniki Łódzkiej oraz Bibliotekę Główną Uniwersytetu Łódzkiego. Wycieczki do tych obiektów odbyły się dzięki życzliwości Dyrekcji i pracowników obu placówek.
Z uwagi na fakt, że pierwszy dzień konferencji miał miejsce w siedzibie PBW w Łodzi, bibliotekarze z całej Polski mieli też, oczywiście, możliwość zapoznania się ze specyfiką naszej placówki, działającego w jej ramach Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej oraz z pracownikami i pracowniami WODN w Łodzi. Drugi dzień obrad odbywał się w nowoczesnym gmachu Wydziału Filologicznego UŁ, w którym ma swą siedzibę Katedra Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej. Dzięki życzliwości gospodarzy można było zapoznać się z gmachem i jego infrastrukturą.
W trakcie konferencji przedstawiano sposoby popularyzacji czytelnictwa wśród dzieci młodzieży, sprawdzone formy animacji w tym zakresie oraz niekonwencjonalne sposoby pracy, podejmowanej w celu pozyskania czytelników wśród trudnej wiekowo grupy nastolatków. O panującej w trakcie obrad serdecznej atmosferze oraz naukowej aurze mogą świadczyć załączone fotografie.
Katedra Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UŁ
Fot. E. Grzelakowska
0 komentarze:
Prześlij komentarz