Właśnie została otwarta przez Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej nowa wystawa czasowa. Można ją oglądać w holu PBW w Łodzi w godzinach otwarcia Biblioteki do końca października b.r.
Ekspozycję zatytułowano „Nowe nabytki Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej”, a jej celem jest ukazanie wybranych archiwaliów i muzealiów, jakimi cały czas wzbogacają muzealne zasoby bezinteresowni darczyńcy.
Dary te związane są z historią oświaty i ludzi ją tworzących. Pojawiają się wśród nich takie perełki z odległej przeszłości, jak zeszyty i podręczniki z końca XIX i początku XX wieku, ale też pochodzące z najnowszych czasów. Są wśród nich dokumenty likwidowanych ostatnio szkół. Mimo, że zgodnie z „muzealnymi” przepisami trafiające do nas zabytki powinny mieć co najmniej 50 lat, jednak nie chcąc dopuścić do rozproszenia się tych pamiątek w bliżej nieokreślonym „niebycie”, przyjmujemy je także, by świadczyły o szkolnej rzeczywistości końca XX i początku XXI wieku.
Są wśród nich sztandary, kroniki szkolne, puchary i dyplomy, dokumentujące osiągnięcia uczniów i nauczycieli, całych szkolnych społeczności, pracujących wytrwale na rzecz jak najlepszego wizerunku szkoły.
Z uwagi na niewiele miejsca na naszej wystawie wyeksponowaliśmy tylko wybrane nabytki, które w ostatnich latach przekazali nam darczyńcy indywidualni oraz darczyńcy z instytucji oświatowych.
Na ekspozycji wystawiliśmy min. rodzinne pamiątki, które nie tylko dokumentują rzeczywistość Publicznej Szkoły Powszechnej w Aniołowie koło Zgierza oraz zaangażowanie jej nauczycieli w wypełnianie zawodowych obowiązków, ale także rozszerzają naszą wiedzę na temat wspomnianej placówki w okresie międzywojennym.
Doskonale bowiem uzupełniają zbiór dokumentów, jakie od kilkunastu lat posiadamy w muzealnym archiwum, wśród których jest: Akt Poświęcenia sztandaru z 1936 roku, Księga inwentarzowa z 1937 r., Księgi Ocen z lat 1927-34 i 1945-49 oraz akt powołania nauczyciela kontraktowego Szkoły w Aniołowie z 1950 r.
Na wystawie znalazła się też ławka ze szkoły w Pilaszkowie koło Łowicza, gdzie w 1905 roku odbył się konspiracyjny zjazd nauczycieli, zapoczątkowujący ruch związkowy na ziemiach polskich. Do tego wydarzenia odnosi swe początki Związek Nauczycielstwa Polskiego – ZNP, który przekazał nam tą pamiątkę.
Dawne kroniki wiele mówią nie tylko o przebiegu kolejnych lat szkolnych w konkretnej placówce, ale także stanowią bardzo ciekawe źródła do poznawania historii.
Ponieważ wystawione w gablotach dokumenty pozwalają na ukazanie tylko ich konkretnej strony, postanowiliśmy udostępnić ich fragmenty w formie wydruków skanów, zebranych w jedną księgę, którą również można oglądać na naszej wystawie. Znajdują się w niej relacje, opowiadające o szkolnej rzeczywistości: wydarzeniach, imprezach i dniu codziennym. Można też przeczytać informacje na temat dawnych wydarzeń z kraju i ze świata, ważnych z punktu widzenia nie tylko szkolnej społeczności.
Życzymy refleksyjnego czytania… i zachęcamy do oglądania naszej najnowszej wystawy.
EG
0 komentarze:
Prześlij komentarz