poniedziałek, 29 lutego 2016

Właśnie została otwarta przez Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej nowa wystawa czasowa. Można ją oglądać w holu PBW w Łodzi w godzinach otwarcia Biblioteki do końca października b.r.

Ekspozycję zatytułowano „Nowe nabytki Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej”, a jej celem jest ukazanie wybranych archiwaliów i muzealiów, jakimi cały czas wzbogacają muzealne zasoby bezinteresowni darczyńcy.
Dary te związane są z historią oświaty i ludzi ją tworzących. Pojawiają się wśród nich takie perełki z odległej przeszłości, jak zeszyty i podręczniki z końca XIX i początku XX wieku, ale też pochodzące z najnowszych czasów. Są wśród nich dokumenty likwidowanych ostatnio szkół. Mimo, że zgodnie z „muzealnymi” przepisami trafiające do nas zabytki powinny mieć co najmniej 50 lat, jednak nie chcąc dopuścić do rozproszenia się tych pamiątek w bliżej nieokreślonym „niebycie”, przyjmujemy je także, by świadczyły o szkolnej rzeczywistości końca XX i początku XXI wieku. 

Są wśród nich sztandary, kroniki szkolne, puchary i dyplomy, dokumentujące osiągnięcia uczniów i nauczycieli, całych szkolnych społeczności, pracujących wytrwale na rzecz jak najlepszego wizerunku szkoły. 

Z uwagi na niewiele miejsca na naszej wystawie wyeksponowaliśmy tylko wybrane nabytki, które w ostatnich latach przekazali nam darczyńcy indywidualni oraz darczyńcy z instytucji oświatowych.

Na ekspozycji wystawiliśmy min. rodzinne pamiątki, które nie tylko dokumentują rzeczywistość Publicznej Szkoły Powszechnej w Aniołowie koło Zgierza oraz zaangażowanie jej nauczycieli w wypełnianie zawodowych obowiązków, ale także rozszerzają naszą wiedzę na temat wspomnianej placówki w okresie międzywojennym.
Doskonale bowiem uzupełniają zbiór dokumentów, jakie od kilkunastu lat posiadamy w muzealnym archiwum, wśród których jest: Akt Poświęcenia sztandaru z 1936 roku, Księga inwentarzowa z 1937 r., Księgi Ocen z lat 1927-34 i 1945-49 oraz akt powołania nauczyciela kontraktowego Szkoły w Aniołowie z 1950 r. 

Na wystawie znalazła się też ławka ze szkoły w Pilaszkowie koło Łowicza, gdzie w 1905 roku odbył się konspiracyjny zjazd nauczycieli, zapoczątkowujący ruch związkowy na ziemiach polskich. Do tego wydarzenia odnosi swe początki Związek Nauczycielstwa Polskiego – ZNP, który przekazał nam tą pamiątkę.
Dawne kroniki wiele mówią nie tylko o przebiegu kolejnych lat szkolnych w konkretnej placówce, ale także stanowią bardzo ciekawe źródła do poznawania historii.
Ponieważ wystawione w gablotach dokumenty pozwalają na ukazanie tylko ich konkretnej strony, postanowiliśmy udostępnić ich fragmenty w formie wydruków skanów, zebranych w jedną księgę, którą również można oglądać na naszej wystawie. Znajdują się w niej relacje, opowiadające o szkolnej rzeczywistości: wydarzeniach, imprezach i dniu codziennym. Można też przeczytać informacje na temat dawnych wydarzeń z kraju i ze świata, ważnych z punktu widzenia nie tylko szkolnej społeczności.

Życzymy refleksyjnego czytania… i zachęcamy do oglądania naszej najnowszej wystawy.

EG

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Słowa kluczowe

90-lecie A było to w kniei akcje aplikacje mobilne autyzm bajki bezpieczeństwo Biblioprewencja Biblioteka Osiedlowa Biblioteka w Szkole bibliotekarstwo bibliotekarz Bibliotekarz na Chodzie bibliotekarze biblioteki bibliotekoznawstwo biblioterapia blogi bookcrossing Boże Narodzenie CodeWeek Comenius Regio cyberprzemoc Czerwony Kapturek Czytanie jest OK! czytelnictwo dopalacze Dzień Bezpiecznego Internetu Dzień Bibliotekarza Dzień Edukacji Narodowej Dzień Pluszowego Misia Dzień Postaci z Bajek e-booki e-learning e-podręczniki EC1 EduKABE edukacja Ekobib ekologia filie film filmoteka filmoterapia Forum Młodych Bibliotekarzy Fundacja Innopolis Fundacja Kocia Mama gimnazja głośne czytanie gospodarka gry Henryk Sienkiewicz historia Internet kaligrafia KBiIN KIiB Klub Nauczyciela kobieta kodowanie konferencje konferencje PBW kongresy konkursy koty kultura Kutno Learning Apps licea ŁCDNiKP Łęczyca Łódź Mistrz Promocji Czytelnictwa Mixer Regionalny moda Muzeum Oświaty Na sofie nagrody nauczyciele nauczyciele bibliotekarze Noc Muzeów nowe technologie Odjazdowy Bibliotekarz Pabianice PBW prasa prelekcje profilaktyka promocja bibliotek promocja czytelnictwa promocja książki przedszkola Rok Reymonta Salon Ciekawej Książki SBP SEMCz Senioralia seniorzy spacery sport spotkania spotkania autorskie studenci szkolenia szkoły szkoły baletowe szkoły podstawowe szkoły ponadgimnazjalne szkoły specjalne szkoły wyższe święta Teatr TIK Tydzień Bibliotek uczniowie uczucia uroczystości warsztaty WBP Władysław Stanisław Reymont WODN wycieczki wystawy zajęcia zdrowie Zgierz Żydzi