Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej, przygotowując się do tegorocznej Nocy Muzeów, poświęconej muzyce i śpiewowi w dawnej szkole, otworzyło wystawę przybliżającą tą problematykę. W holu Biblioteki, na ekspozycji „Co nam w duszy gra…czyli muzyka i śpiew w dawnej szkole”, przez dwa miesiące będzie można oglądać wybrane dokumenty ze zbiorów Muzeum oraz publikacje z zasobów PBW w Łodzi.
Warto zwrócić m.in. uwagę na dziewiętnastowieczne dokumenty z Instytutu Muzycznego w Warszawie, który drukując w 1887 roku studencką legitymację, wydał ją w języku polskim, a rok młodsze świadectwo już po rosyjsku (jest to kolejne źródło w naszych zasobach, które dokumentuje restrykcje czasu zaborów).
Natomiast z zaświadczenia Inspektoratu Szkolnego z 1919 roku można dowiedzieć się o działaniach odrodzonego państwa polskiego w zakresie edukacji nauczycieli. Jest to zaświadczenie ukończenia wakacyjnego, niższego kursu śpiewu i gry na skrzypcach, jaki zorganizowano wówczas w Zduńskiej Woli.
Na wystawie prezentujemy także dokumenty szkolne, poświadczające muzyczną edukację oraz dokonania dzieci i młodzieży w tym zakresie w okresie międzywojnia i czasów powojennych. Mówią o tym wybrane fragmenty szkolnych kronik, kronika chóru nauczycielskiego. Wśród prezentowanych eksponatów jest afisz z 1961 roku, informujący o koncercie finałowym III Łódzkiego Festiwalu Pieśni Chóralnej, jaki odbył się w 1961 roku, a którego laureatami były m.in. chóry szkół podstawowych i średnich z Łodzi i województwa.
Przy wnikliwym oglądaniu ekspozycji można też zapoznać się z dawnymi programami szkolnymi, dotyczącymi umuzykalniania dzieci i młodzieży, opracowanymi dla różnych poziomów nauczania - od przedszkoli (-ochronek) po szkoły średnie. Są tu podręczniki szkolne i różnego typu śpiewniki. Prezentowane publikacje i dokumenty stanowią tylko ułamek zasobów, zgromadzonych w księgozbiorze naszej biblioteki i muzealnych archiwach.
Zapraszamy do oglądania wystawy, na której znalazł się też dawno zapomniany, a niegdyś dość popularny instrument – cytra.
Przy okazji otwarcia opisywanej wystawy szczególnie gorąco zapraszamy do naszej siedziby w dniach 14/15 maja b.r., gdzie w Noc Muzeów będzie można nie tylko obejrzeć wszystkie nasze ekspozycje, lecz także wziąć udział w licznych atrakcjach, przygotowanych na tę wyjątkową noc.
EG
Fot. M. Wachowicz
0 komentarze:
Prześlij komentarz