piątek, 3 lutego 2017


W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. N. Barlickiego w Łodzi w Auli Palucha 3 lutego br. odbyła się II edycja konferencji o dopalaczach i środkach uzależniających. Organizatorem konferencji była Fundacja Vis Salutis, promująca zdrowie psychiczne i somatyczne oraz Zakład Farmakologii UM w Łodzi. Hasłem przewodnim były ”Uzależnienia a wyzwania terapii i edukacji”.

Inspirujące i pouczające wykłady wygłosili: prof. dr hab. n. med. Tadeusz Pietras UM – „ Narkotyki, wolność czy zniewolenie”,  który przewodniczył konferencji, dr Marcin Kosmala UM – „Alkohol a cukrzyca”, mgr Piotr Kuraś Szpital im. J. Babińskiego  - „ Profilaktyka”, dr Jacek Koprowicz  z Pabianickiego Centrum Zdrowia Psychicznego – „Co robić gdy uczeń bierze dopalacze”, mgr Arkadiusz Bazelak Specjalista Psychoterapii Uzależnień – „Jak umieć odmawiać” oraz prof. dr hab. Dorota Podgórska-Jachnik Uniwersytet Jana Kazimierza w Bydgoszczy– „Zagrożenie uzależnieniem wśród uczniów, a praca nauczyciela”.

Uzależnieni  jesteśmy głównie od : nikotyny – 29,35%, alkoholu – 11,95%, leków uspokajających –
w kilku procentach, w 3% od innych środków, np. telefonu, komputera, zakupów, drugiego człowieka, gier, emocji i opinii, hazardu. Od środków psychoaktywnych, narkotyków i dopalaczy – nie wiadomo w jak dużym procencie, ponieważ te ostatnie  trudno wykryć w organizmie osoby, która je zażyła za pomocą dostępnych testów. Skutki jednak mogą być zatrważające. Często pacjentom, po zażyciu dopalaczy, nie da się już przywrócić funkcji życiowych. Nie ma żadnej odtrutki na dopalacze!

Co to są dopalacze? Są to środki zastępcze, nowy narkotyk o niewiadomym składzie, trudny do wykrycia w organizmie. Ten sam dopalacz może mieć zupełnie inny skład, występuje zmienność substancji, gdzie (A nie jest równe A). Producenci nie podają pełnego składu. Zawartość opakowania nie jest zgodna z informacjami podanymi przez dostawcę. Jaka jest siła działania dopalacza? – już mikrodawka może zatruć organizm! Trudno go zatem zidentyfikować, nie wiemy czego szukać. Leczenie jest tylko objawowe.

Po co bierzemy? Nie radzimy sobie ze stresem, z samym sobą, z innymi, chcemy podnieś własną wartość, czasem odchudzamy się w ten właśnie sposób, chcemy mieć powera, siłę, być bardziej aktywni, modni, mamy chęć zaimponowania rówieśnikom, czujemy się osamotni i nie potrafimy cieszyć się życiem, boimy się odrzucenia w grupie, nie potrafimy odmówić.

Gdzie się leczyć z uzależnień? Nadal aktywne są takie ośrodki jak MONAR, SYNANON, Poradnie Lekarzy Rodzinnych, Poradnie Kardiologiczne(od nikotyny) oraz Pneumonologiczne.

Kto może leczyć? Oczywiście lekarz, najczęściej psychiatra, terapeuta z certyfikatem Terapii Uzależnień Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, przedstawiciele Polskiego Towarzystwa psychologicznego oraz Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej.

Jak prowadzić dialog motywujący z uzależnionym? Najskuteczniejsza jest rozmowa skoncentrowana na rozmówcy, np. nie biorę, ponieważ mam taką zasadę. Posiadanie zasad jest bardzo pożądane, ludzie odnoszą się z szacunkiem i respektem do osób, które maja swoje zasady i są im wierni. Zwiększenie wewnętrznej motywacji chorego do zmian, np. gdy ktoś wypowiada opinie na temat drugiego, tak naprawdę mówi innym o sobie, a nie o tej osobie. Empatia, uwidacznianie sprzeczności, jeśli rozmówca broni się przed wprowadzeniem zmian.

Jak przeciwdziałać narkomanii? Profilaktyka powinna być wmontowana w zajęcia szkolne, gdzie rolą nauczyciela miałaby być depatologizacja. Tak jest na razie w szkołach w Ontario, o czym wspomniała prof. Dorota Podgórska – Jachnik w swoim wykładzie, zamykającym konferencję.
Myślę, że słowa z wykładu Pani profesor możemy śmiało obracać w czyn,  uświadamiając dzieciom
i młodzieży jakie zagrożenia niosą substancje psychoaktywne, dopalacze i narkotyki.

Zachęcamy do wzięcia udziału w naszych zajęciach pt „Dopalacze –nowe trendy nowe zagrożenia”, prowadzonych przez nauczycieli PBW w Łodzi.

W konferencji udział wzięła Jadwiga Kamara.
JK









Fot. JK

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dobrze, że są różnego rodzaju akcje opisujące jak walczyć i czym w ogóle są dopalacze. Jak dla mnie bardzo ważną kwestią jest jak najszybsze skierowanie osoby na detoksykację https://detoksfenix.pl/dopalacze-niszcza-twoje-zdrowie-sprawdz-czym-jest-detoks-od-dopalaczy/ gdyż zawsze istnieje szansa, że jest jeszcze możliwość uratowania osoby uzależnionej.

    OdpowiedzUsuń

Słowa kluczowe

90-lecie A było to w kniei akcje aplikacje mobilne autyzm bajki bezpieczeństwo Biblioprewencja Biblioteka Osiedlowa Biblioteka w Szkole bibliotekarstwo bibliotekarz Bibliotekarz na Chodzie bibliotekarze biblioteki bibliotekoznawstwo biblioterapia blogi bookcrossing Boże Narodzenie CodeWeek Comenius Regio cyberprzemoc Czerwony Kapturek Czytanie jest OK! czytelnictwo dopalacze Dzień Bezpiecznego Internetu Dzień Bibliotekarza Dzień Edukacji Narodowej Dzień Pluszowego Misia Dzień Postaci z Bajek e-booki e-learning e-podręczniki EC1 EduKABE edukacja Ekobib ekologia filie film filmoteka filmoterapia Forum Młodych Bibliotekarzy Fundacja Innopolis Fundacja Kocia Mama gimnazja głośne czytanie gospodarka gry Henryk Sienkiewicz historia Internet kaligrafia KBiIN KIiB Klub Nauczyciela kobieta kodowanie konferencje konferencje PBW kongresy konkursy koty kultura Kutno Learning Apps licea ŁCDNiKP Łęczyca Łódź Mistrz Promocji Czytelnictwa Mixer Regionalny moda Muzeum Oświaty Na sofie nagrody nauczyciele nauczyciele bibliotekarze Noc Muzeów nowe technologie Odjazdowy Bibliotekarz Pabianice PBW prasa prelekcje profilaktyka promocja bibliotek promocja czytelnictwa promocja książki przedszkola Rok Reymonta Salon Ciekawej Książki SBP SEMCz Senioralia seniorzy spacery sport spotkania spotkania autorskie studenci szkolenia szkoły szkoły baletowe szkoły podstawowe szkoły ponadgimnazjalne szkoły specjalne szkoły wyższe święta Teatr TIK Tydzień Bibliotek uczniowie uczucia uroczystości warsztaty WBP Władysław Stanisław Reymont WODN wycieczki wystawy zajęcia zdrowie Zgierz Żydzi