środa, 8 listopada 2017


Eksperci twierdzą, że programowanie staje się trzecim językiem świata, obok języka ojczystego i przynajmniej jednego języka obcego, który każdy człowiek powinien znać chociaż na podstawowym poziomie, by rozumieć otaczający go świat i urządzenia, z których na co dzień korzystamy. W nowoczesnym społeczeństwie brak podstawowego zrozumienia zasad działania komputerów jest odpowiednikiem analfabetyzmu i utrudnia odnalezienie się w dzisiejszych realiach. Języki programistyczne przestają być już domeną informatyków, a narzędziem, które pozwala uczniom rozwijać kreatywne myślenie, doskonalić umiejętności analityczne, nadążać za postępem techniki i z owoców tego postępu świadomie korzystać.

W związku z pojawieniem się w podstawach programowych zapisów dotyczących nauki programowania jako stałego elementu kształcenia od klasy pierwszej szkoły podstawowej głównym celem naszej konferencji "Biblioteczne triki na uczenie logiki" była prezentacja tego w jaki sposób nauka programowania jest już realizowana w szkołach, bibliotekach i innych instytucjach edykacyjnych. W wystąpieniach prelegenci przedstawiali korzyści płynące z nauki programowania, jak również prezentowali strony internetowe, roboty oraz oprogramowanie, które z pewnością uatrakcyjni zajęcia edukacyjne. Nie zabrakło również praktyków. Katarzyna Wójt i Agnieszka-Rybak-Gabryszewska zaprezentowały jak wykorzystują robota OZOBOTA Oziego w terapii dzieci z różnymi problemami. Pracujące w naszej bibliotece Justyna Chylak i Emilia Siedlarek-Kotlicka przedstawiły natomiast wiele ciekawych metod i ćwiczeń, wykorzystywanych na zajęciach edukacyjnych "Kodowanie na dywanie" oraz podczas gry bibliotecznej wzorowanej na escape roomach "Szyfr Szekspira".

W PROGRAMIE KONFERENCJI ZNALAZŁY SIĘ NASTĘPUJĄCE WYSTĄPIENIA:
 • Uczenie w szkole podstaw programowania:
  z czego skorzystać, gdzie to znaleźć i jak zastosować w praktyce?

  Agnieszka Koszowska
  (FRSI) 
  ZOBACZ PREZENTACJĘ
 • Zaprogramowani na czytanie – czyli o wykorzystaniu narzędzi
  wywodzących się z informatyki w bibliotece

  Magdalena Brewczyńska
 • Ozi, nasz przyjaciel
  Agnieszka Rybak-Gabryszewska, Katarzyna Wójt (Centrum Terapeutyczne Równy Start)
 • Prezentacja sponsora EBSCO
 • Komunikat V edycja Olimpiady Bibliologicznej i Informatologicznej
  p
  rof. dr hab. Mariola Antczak, dr Zbigniew Gruszka (KBiI UŁ)
 • Do uczenia logiki nie potrzeba elektroniki
  Justyna Chylak, Emilia Siedlarek-Kotlicka (PBW w Łodzi) 
  ZOBACZ PREZENTACJĘ
 • Biblioteka szkolna na Facebooku,
  czyli dlaczego warto zaistnieć w social mediach

  Aleksandra Andrzejewska, Olga Ziąbka (KBiI UŁ)
  ZOBACZ PREZENTACJĘ

W konferencji udział wzięło 100 nauczycieli bibliotekarzy bibliotek szkolnych i pedagogicznych, bibliotekarzy bibliotek publicznych i naukowych oraz wykładowców i studentów Katedry Informatologii i Bibliologii Uniwersytetu Łódzkiego. Frekwencja uczestników konferencji pokazuje, że wszelkie nowinki technologiczne i zmiany w edukacji nie są obojętne dla nauczycieli bibliotekarzy i chętnie się z nimi zapoznają. Wyniki ankiety pokonferencyjnej wykazują, że nauczyciele bibliotekarze wciąż zainteresowani są przede wszystkim praktycznymi aspektami swojej pracy i rozwijaniem kompetencji zawodowych.
JC
 

Fot. Pavco

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Słowa kluczowe

90-lecie A było to w kniei akcje aplikacje mobilne autyzm bajki bezpieczeństwo Biblioprewencja Biblioteka Osiedlowa Biblioteka w Szkole bibliotekarstwo bibliotekarz Bibliotekarz na Chodzie bibliotekarze biblioteki bibliotekoznawstwo biblioterapia blogi bookcrossing Boże Narodzenie CodeWeek Comenius Regio cyberprzemoc Czerwony Kapturek Czytanie jest OK! czytelnictwo dopalacze Dzień Bezpiecznego Internetu Dzień Bibliotekarza Dzień Edukacji Narodowej Dzień Pluszowego Misia Dzień Postaci z Bajek e-booki e-learning e-podręczniki EC1 EduKABE edukacja Ekobib ekologia filie film filmoteka filmoterapia Forum Młodych Bibliotekarzy Fundacja Innopolis Fundacja Kocia Mama gimnazja głośne czytanie gospodarka gry Henryk Sienkiewicz historia Internet kaligrafia KBiIN KIiB Klub Nauczyciela kobieta kodowanie konferencje konferencje PBW kongresy konkursy koty kultura Kutno Learning Apps licea ŁCDNiKP Łęczyca Łódź Mistrz Promocji Czytelnictwa Mixer Regionalny moda Muzeum Oświaty Na sofie nagrody nauczyciele nauczyciele bibliotekarze Noc Muzeów nowe technologie Odjazdowy Bibliotekarz Pabianice PBW prasa prelekcje profilaktyka promocja bibliotek promocja czytelnictwa promocja książki przedszkola Rok Reymonta Salon Ciekawej Książki SBP SEMCz Senioralia seniorzy spacery sport spotkania spotkania autorskie studenci szkolenia szkoły szkoły baletowe szkoły podstawowe szkoły ponadgimnazjalne szkoły specjalne szkoły wyższe święta Teatr TIK Tydzień Bibliotek uczniowie uczucia uroczystości warsztaty WBP Władysław Stanisław Reymont WODN wycieczki wystawy zajęcia zdrowie Zgierz Żydzi