środa, 3 października 2018


Temat PROMOCJI CZYLI WYDOBYWANIA Z UKRYCIA bibliotek, ich zbiorów i działań popularyzujących czytelnictwo pojawiał się już w przeszłości na konferencjach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi, jednak jak pokazała tegoroczna frekwencja niemal 100 bibliotekarzy bibliotek szkolnych i pedagogicznych wciąż jest to zagadnienie interesujące dla naszego środowiska. Do powodzenia całego wydarzenia oraz bardzo przychylnych opinii uczestników wyrażonych w ankietach przyczynili się charyzmatyczni prelegenci, którzy podczas wystąpień omówili wiele dobrych praktyk i źródeł inspiracji.

Beata Gamrowska dowodziła, że "Inspiracja jest wszędzie" przywołując różnorodne trendy (slow life, slow food, slow fashion, slow parenting, żywa biblioteka, wellness, #museum selfie, sleeve face), które swoje odbicie znalazły również w działalności bibliotek.

Aleksandra Marciniak starała się zachęcić uczestników do refleksji czy "Pieniądze to (nie) wszystko" oraz wykorzystania w swojej pracy chociaż jednego z przywołanych przez nią czterech sposobów pozyskiwania funduszy - story tellingu, eventów, zbiórek publicznych oraz grantów.

Małgorzata Woźniak w wystąpieniu "Jak nas widzą... Biblioteka Pedagogiczna w Zduńskiej Woli w przestrzeni miejskiej" opowiedziała o podejmowanych w bibliotece inicjatywach m.in. Festiwalu Frankofonii, Kiermaszach Książki Bezcennej, akcji Lokomotywą po wiedzę.

Głos zabrał również przedstawiciel sponsora konferencji PWN IBUK LIBRY prezentując ofertę czytelni internetowej, która obecnie oferuje ponad 30 tysięcy publikacji i jest dostępna w większości naukowych bibliotek łódzkich, jak również w naszej bibliotece (odbierz kod do IBUK LIBRA w PBW).

Magdalena Kokosińska omówiła swoje motywacje, doświadczenia i refleksje związane z e-learningiem (głównie bezpłatnym) w wystąpieniu "Bibliotekarz o bardzo dużym rozumku czyli gdzie i po co dokształcać się on-line".

Najciekawszym wystąpieniem zdaniem większości uczestników okazała się relacja z niezwykłej wyprawy Karola Baranowskiego "Na Abisyńskiej Wyżynie. Przygody Bibliotekarza w Etiopii", który zaangażował się w program wsparcia edukacji w Etiopii realizowany przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. W 2016 r. przez 2 miesiące wraz z innymi wolontariuszami edukował i zachęcał kadry etiopskich szkół do prowadzenia bibliotek oraz montował oświetlenie w szkołach oddalonych od cywilizacji i źródła prądu.

Na zakończenie Jolanta Zwierzyńska opowiedziała o "50 twarzach promocji w WBP w Łodzi" przywołując takie projekty jak np. Ugryźć Sienkiewicza, Łodzią do Kultury, Pan Cogito odwiedza bibliotekę, Imieniny Marszałka w Bibliotece im. Józefa Piłsudskiego.
JC, KSK


Fot. P. Kowalczyk


http://pbw.lodz.pl/Konf2018.html


0 komentarze:

Prześlij komentarz

Słowa kluczowe

90-lecie A było to w kniei akcje aplikacje mobilne autyzm bajki bezpieczeństwo Biblioprewencja Biblioteka Osiedlowa Biblioteka w Szkole bibliotekarstwo bibliotekarz Bibliotekarz na Chodzie bibliotekarze biblioteki bibliotekoznawstwo biblioterapia blogi bookcrossing Boże Narodzenie CodeWeek Comenius Regio cyberprzemoc Czerwony Kapturek Czytanie jest OK! czytelnictwo dopalacze Dzień Bezpiecznego Internetu Dzień Bibliotekarza Dzień Edukacji Narodowej Dzień Pluszowego Misia Dzień Postaci z Bajek e-booki e-learning e-podręczniki EC1 EduKABE edukacja Ekobib ekologia filie film filmoteka filmoterapia Forum Młodych Bibliotekarzy Fundacja Innopolis Fundacja Kocia Mama gimnazja głośne czytanie gospodarka gry Henryk Sienkiewicz historia Internet kaligrafia KBiIN KIiB Klub Nauczyciela kobieta kodowanie konferencje konferencje PBW kongresy konkursy koty kultura Kutno Learning Apps licea ŁCDNiKP Łęczyca Łódź Mistrz Promocji Czytelnictwa Mixer Regionalny moda Muzeum Oświaty Na sofie nagrody nauczyciele nauczyciele bibliotekarze Noc Muzeów nowe technologie Odjazdowy Bibliotekarz Pabianice PBW prasa prelekcje profilaktyka promocja bibliotek promocja czytelnictwa promocja książki przedszkola Rok Reymonta Salon Ciekawej Książki SBP SEMCz Senioralia seniorzy spacery sport spotkania spotkania autorskie studenci szkolenia szkoły szkoły baletowe szkoły podstawowe szkoły ponadgimnazjalne szkoły specjalne szkoły wyższe święta Teatr TIK Tydzień Bibliotek uczniowie uczucia uroczystości warsztaty WBP Władysław Stanisław Reymont WODN wycieczki wystawy zajęcia zdrowie Zgierz Żydzi