wtorek, 9 października 2018



W Łódzkim Domu Kultury w dniu 9 października br. odbyła się konferencja nt. ”CyberBezpieczni – wyzwania dla pracowników oświaty”. Organizatorem był Departament Cyfryzacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Zaproszeni zostali prelegenci z Fundacji Nowoczesna Polska, Centrum Bezpieczeństwa, Komendy Policji w Łodzi, Stowarzyszenia Miasta w Internecie, Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Dyżurnet.pl oraz z Departamentu Cyfryzacji Zarządu Województwa Łódzkiego.

Jak chronić swoje dane osobowe, czym one są, co podawać w różnego rodzaju ankietach – to pytania stawiane w obecnej dobie szeroko pojętej cyfryzacji i Internetu. Uczestnicy zapoznali się z takimi określeniami, jak: Sexting, Hejt, Rolling, Flaming, Grooming, Patostreaming.

Jak zwiększyć świadomość zagrożeń w sieci? Na pewno pomocne będą prelekcje, filmy instruktażowe, wykłady. Obecne wg najnowszych badań, nastolatek spędza w sieci ok. 9 godzin dziennie. Jest narażony na różne zagrożenia, często na toksyczne grupy działające w Internecie, obraźliwe, wulgarne filmiki dostępne na niedozwolonych stronach www. Często w Internecie młodzież może natknąć się na pokazywanie szkodliwych treści, np. bicie swoich rodziców, jedzenie kapsułek do prania przez rówieśników, upijanie się, robienie burd, itd.

Dzieci zaczynają korzystać z Internetu już w wieku 2-3 lat, a gimnazjaliści korzystają z niego w 100% !, o czym zaledwie 5% rodziców wie co ich dziecko robi w sieci. Statystyki podają, że 70% internautów uważa, iż Internet jest dobrym źródłem wiedzy. Mały procent rodziców rozmawia ze swoimi dziećmi o niebezpieczeństwie i zagrożeniach w sieci.

Ryzykowne zachowania, szkodliwe treści w Internecie, to zmora dzisiejszych czasów. Jaka jest rola nauczyciela w kształtowaniu kompetencji cyfrowych uczniów? Co zrobić, żeby Internet był bezpieczny? Na pewno trzeba baczniej obserwować co dziecko robi w sieci, na jakie strony „wchodzi”, starać się dostosować treści do wieku dziecka, budować świadomość zagrożeń, rozmawiać o tym, promować bezpieczne zachowania i reagować w przypadku zagrożeń.

Na zakończenie konferencji odbyła się projekcja filmu „ Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci”, Film wprowadził nas w świat przyszłości, świat zaawansowanej technologii, nowoczesnej cybertechniki, jej użycia w prawie każdej dziedzinie życia. Czy dzięki temu będziemy szczęśliwsi? Pytanie pozostaje retoryczne.

JK




Fot. JC

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Słowa kluczowe

90-lecie A było to w kniei akcje aplikacje mobilne autyzm bajki bezpieczeństwo Biblioprewencja Biblioteka Osiedlowa Biblioteka w Szkole bibliotekarstwo bibliotekarz Bibliotekarz na Chodzie bibliotekarze biblioteki bibliotekoznawstwo biblioterapia blogi bookcrossing Boże Narodzenie CodeWeek Comenius Regio cyberprzemoc Czerwony Kapturek Czytanie jest OK! czytelnictwo dopalacze Dzień Bezpiecznego Internetu Dzień Bibliotekarza Dzień Edukacji Narodowej Dzień Pluszowego Misia Dzień Postaci z Bajek e-booki e-learning e-podręczniki EC1 EduKABE edukacja Ekobib ekologia filie film filmoteka filmoterapia Forum Młodych Bibliotekarzy Fundacja Innopolis Fundacja Kocia Mama gimnazja głośne czytanie gospodarka gry Henryk Sienkiewicz historia Internet kaligrafia KBiIN KIiB Klub Nauczyciela kobieta kodowanie konferencje konferencje PBW kongresy konkursy koty kultura Kutno Learning Apps licea ŁCDNiKP Łęczyca Łódź Mistrz Promocji Czytelnictwa Mixer Regionalny moda Muzeum Oświaty Na sofie nagrody nauczyciele nauczyciele bibliotekarze Noc Muzeów nowe technologie Odjazdowy Bibliotekarz Pabianice PBW prasa prelekcje profilaktyka promocja bibliotek promocja czytelnictwa promocja książki przedszkola Rok Reymonta Salon Ciekawej Książki SBP SEMCz Senioralia seniorzy spacery sport spotkania spotkania autorskie studenci szkolenia szkoły szkoły baletowe szkoły podstawowe szkoły ponadgimnazjalne szkoły specjalne szkoły wyższe święta Teatr TIK Tydzień Bibliotek uczniowie uczucia uroczystości warsztaty WBP Władysław Stanisław Reymont WODN wycieczki wystawy zajęcia zdrowie Zgierz Żydzi