środa, 9 października 2019


Bardzo nam miło, że konferencje organizowane przez nasza bibliotekę cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem środowiska bibliotekarskiego z Łodzi i województwa. Tegoroczna dziewiąta już konferencja „O czytaniu niebanalnie” zgromadziła w gościnnych progach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi 70 nauczycieli bibliotekarzy bibliotek szkolnych i pedagogicznych oraz inne zainteresowane osoby, które bardzo pozytywnie oceniły zarówno treści jak i organizację imprezy.

Z dużym uznaniem spotkały się wszystkie wystąpienia konferencyjne:   
  • Literackie zabawy miastem. Kilka uwag i inspiracji / Karoliny Kołodziej (Uniwersytet Łódzki), która opowiedziała o projekcie "Odkrywamy Tuwima", obejmującego konkursy plastyczne i literackie dla uczniów wszystkich poziomów edukacyjnych zwieńczone publikacją o tym samym tytule. Zachęcała również do uczynienia miasta (w tym wypadku Łodzi) tematem literackim, który można wykorzystać do stworzenia atrakcyjnych zajęć edukacyjnych, konkursów, gier i spacerów literackich.  
  • Edukacja w kulturze kolektywnej. Doświadczenia wietnamskie / Zuzy Wiorogórskiej (Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego), która zrelacjonowała swój wyjazd badawczy do Wietnamu. Dzięki analizie różnic kulturowych ilustrowanej ciekawymi fotografiami dowiedzieliśmy się czym charakteryzuje się kultura i edukacja kolektywna, czyli nieindywidualistyczna, a podporządkowana celom grupy/społeczeństwa (służenie grupie ponad wszystko). Wystąpienie zmusiło do gorzkiej refleksji nad konsekwencjami takiego podejścia, w którym nie kształtuje się samodzielności w poszukiwaniu wiedzy i krytycznego myślenia. Uczniom nie można zadać pracy indywidualnej, ponieważ system kształcenia w  wietnamskiej republice  socjalistycznej o charakterze komunistycznej dyktatury niweluje indywidualną drogę poszukiwania wiedzy. I choć wizja nauczyciela, cieszącego się wielkim szacunkiem i posłuchem, uznawanego za najważniejsze źródło wiedzy wydaje się być atrakcyjna, to jednak świat praktycznie pozbawiony książek i bibliotek, kreatywnego myślenia i możliwości wyboru czegoś innego niż z góry narzucone dla dobra ogółu postępowanie jednak bardziej przeraża.
  • Ekobiblioteka. Projekty z edukacji ekologicznej w BP w Skierniewicach / Marioli Szymczak (Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach), która przedstawiła doświadczenia z realizacji ośmiu jak dotąd projektów ekologicznych w ramach współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi (wystawy, konkursy, zajęcia przyrodnicze, pikniki/festyny). Prelegentka zachęcała do składania wniosków i pozyskiwania w ten sposób funduszy na zakup książek oraz innych materiałów (np. tablic, projektorów multimedialnych, tabletów, mikroskopów) służących edukacji ekologicznej i kształtowaniu postaw proekologicznych.
  • Książka, która Cię śledzi, książka, która kradnie. O (nie)nowych tendencjach w literaturze elektronicznej / Agnieszki Przybyszewskiej (Uniwersytet Łódzki, która opowiedziała o nowinkach w świecie literatury, coraz częstszym stosowaniu narracji drugoosobowej oraz pojawianiu się nowatorskiej literatury elektronicznej, która kradnie nasz czas, ale i nasze dane z telefonu…, abyśmy poczuli się, a nawet stali się uczestnikami/bohaterami czytanej opowieści. Zabiegi stosowane przez twórców takiej literatury (np. konieczność potrząsania smartfonem jak bohater aby móc czytać dalej, wykonywania zadań np. zrobienia 1000 kroków jak bohater ze smartfonem w ręku) pokazała na przykładzie dwóch tekstów: Breathe. A ghost story / by Kate Pullinger oraz Maginary / Semyon Poliakovskiy na iOS - zobacz film na YouTube.
  • Być jak MacGyver. Z doświadczeń PBW w Łodzi / Katarzyny Figurskiej i Moniki Wachowicz (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi) - nasze koleżanki trafnie porównały bibliotekarza do serialowej postaci MacGyvera, ponieważ bibliotekarz jest kreatywny, pomocny, komunikatywny, jest pasjonatem, jest otwarty na innowacje i eksperymenty, a przede wszystkim jak MacGywer potrafi zrobić „coś z niczego”. Prelegentki opowiedziały o realizowanych przez siebie projektach, w których nieodzowne stały się kompetencje MacGywera m.in.: zajęcia z artystycznym recyklingiem „Przyjaciele Planety Ziemia”, projekt Wychowanie przez Czytanie, projekt „Baśnie i legendy polskie w komiksie” wykorzystujący technologie informacyjno-komunikacyjne do transpozycji tekstu na komiks, Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady z sesją fotograficzną sleeveface, popularyzacja nauk technicznych poprzez projekt „Para-buch! Książka w ruch" oraz nauki matematyczne na zajęciach „Matematyka na wesoło”, zajęcia „Łódzkie smaczki : sentymentalna podróż po województwie” prezentujące tradycje i historię regionu, inscenizacja „Czerwony kapturek”. Prelegentki podkreśliły wagę pozytywnych relacji miedzy pracownikami oraz współpracy z instytucjami zewnętrznymi. Zachęcały do poszukiwania inspiracji m.in. na Facebooku oraz dalszej kreatywnej pracy.
Ogromne podziękowania składamy sponsorom konferencji:
PLATON dystrybucja książek oraz Cukierni Bezowe Szczęście
do których odwiedzania serdecznie zachęcamy :)

Konferencja „O czytaniu niebanalnie” z pewnością do banalnych nie należała, a wyniki ankiety pokonferencyjnej pokazują, że bibliotekarze nadal interesują się nietypowymi działaniami promującymi biblioteki i czytelnictwo, wciąż jednak widzą potrzebę uzupełniania wiedzy i umiejętności z zakresu praktyki bibliotecznej, psychologii (np. biblioterapii, filmoterapii) oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych.
JC, KSK






Fot. z bliska PK
Fot. z daleka JC

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Słowa kluczowe

90-lecie A było to w kniei akcje aplikacje mobilne autyzm bajki bezpieczeństwo Biblioprewencja Biblioteka Osiedlowa Biblioteka w Szkole bibliotekarstwo bibliotekarz Bibliotekarz na Chodzie bibliotekarze biblioteki bibliotekoznawstwo biblioterapia blogi bookcrossing Boże Narodzenie CodeWeek Comenius Regio cyberprzemoc Czerwony Kapturek Czytanie jest OK! czytelnictwo dopalacze Dzień Bezpiecznego Internetu Dzień Bibliotekarza Dzień Edukacji Narodowej Dzień Pluszowego Misia Dzień Postaci z Bajek e-booki e-learning e-podręczniki EC1 EduKABE edukacja Ekobib ekologia filie film filmoteka filmoterapia Forum Młodych Bibliotekarzy Fundacja Innopolis Fundacja Kocia Mama gimnazja głośne czytanie gospodarka gry Henryk Sienkiewicz historia Internet kaligrafia KBiIN KIiB Klub Nauczyciela kobieta kodowanie konferencje konferencje PBW kongresy konkursy koty kultura Kutno Learning Apps licea ŁCDNiKP Łęczyca Łódź Mistrz Promocji Czytelnictwa Mixer Regionalny moda Muzeum Oświaty Na sofie nagrody nauczyciele nauczyciele bibliotekarze Noc Muzeów nowe technologie Odjazdowy Bibliotekarz Pabianice PBW prasa prelekcje profilaktyka promocja bibliotek promocja czytelnictwa promocja książki przedszkola Rok Reymonta Salon Ciekawej Książki SBP SEMCz Senioralia seniorzy spacery sport spotkania spotkania autorskie studenci szkolenia szkoły szkoły baletowe szkoły podstawowe szkoły ponadgimnazjalne szkoły specjalne szkoły wyższe święta Teatr TIK Tydzień Bibliotek uczniowie uczucia uroczystości warsztaty WBP Władysław Stanisław Reymont WODN wycieczki wystawy zajęcia zdrowie Zgierz Żydzi