- Rok 2020 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Świętego Jana Pawła II.
- 18 maja 2020 r. obchodziliśmy stulecie urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II „naszego wielkiego rodaka zasłużonego w walce o wyzwolenie Polski spod jarzma komunizmu" - głosi uchwała.
- 16 października 1978 r. kardynał Karol Wojtyła został wybrany na 264. papieża i obrał imię Jan Paweł II. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż to pierwszy od 1522 r. papież, który z pochodzenia nie był Włochem. 22 października odbyła się inauguracja jego pontyfikatu. W tym dniu Kościół katolicki obchodzi wspomnienia liturgiczne Jana Pawła II.
W nawiązaniu do powyższych wydarzeń w holu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi została udostępniona wystawa pt. „Papież z Polski”.
Ekspozycja przybliża postać świętego Jana Pawła II – Polaka, który zajął szczególne miejsce w historii Europy i znacząco wpłynął na losy współczesnej Polski. „Jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej Ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, Jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski”. Jan Paweł II był człowiekiem wszechstronnym, który swoje życie oddał światu. Był teologiem, filozofem historii, fenomenologiem, mistykiem i przedstawicielem personalizmu chrześcijańskiego, pedagogiem, poliglotą, człowiekiem dialogu, orędownikiem ekumenizmu, duszpasterzem młodzieży i rodziny. Znany był z nietypowych, jak na papieża, zachowań: „nosił on na ręku zegarek i czytał bez okularów”, uprawiał sport (jazda na nartach i spływ kajakiem, wspinaczka górska). Jan Paweł II wprowadził nowe porządki i w wielu sprawach zrewolucjonizował Watykan. Łamał schematy, jako pierwszy papież odwiedził meczet, synagogę i kościół luterański oraz uczestniczył w koncercie rockowym w Bolonii. Był także poetą, aktorem, dramaturgiem.
Na wystawie zaprezentowano tematyczne pozycje książkowe i artykuły z czasopism, płyty DVD i materiały ilustracyjne prezentujące różne aspekty działalności polskiego papieża. Ich celem jest przypomnienie świadectwa życia, twórczości i nauczania Karola Wojtyły – Jana Pawła II – św. Jana Pawła II. Szczególną uwagę poświęcono pielgrzymkom do Polski, z uwzględnieniem wizyty w Łodzi oraz miejsc upamiętniających pobyt papieża w naszym mieście. Ekspozycja prezentuje materiały dydaktyczne m.in. scenariusze, omówienia czy książeczki dla najmłodszych, których celem jest przybliżenie dzieciom i młodzieży życia i twórczości Jana Pawła II.
„Perełką” wystawy jest oryginalna korespondencja ówczesnego kardynała Karola Wojtyły z prof. Natalią Han-Ilgiewicz pochodząca ze zbiorów własnych Biblioteki tj. Muzeum Oświaty. Atrakcją są również materiały wypożyczone z prywatnych zasobów pracowników naszej placówki, tj. znaczki pocztowe, polskie i włoskie karty telefoniczne z wizerunkiem papieża, płyta winylowa z przemówieniami i homiliami.
Wystawę przygotowali pracownicy Wydziału Informacji i Wspierania Placówek Oświatowych (Czytelnia). W ten sposób Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi wpisała się w ogólnopolskie obchody stulecia urodzin naszego wielkiego rodaka, utrudnione z powodu sytuacji epidemicznej.
KSK, MA, ESK
Fot. JC
0 komentarze:
Prześlij komentarz