czwartek, 1 stycznia 2015


14 stycznia 2015 o godzinie 17:00 w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi (ul. Wólczańska 202, hol z sofą na IIIp.) odbędzie się spotkanie NA SOFIE z Piotrem Soleckim, autorem książki "Saladyn i krucjaty" - pierwszej polskiej biografii jednej z ciekawszych postaci epoki krucjat – Saladyna. Autor stara się w niej przybliżyć czytelnikowi tego nietuzinkowego wojownika, mecenasa sztuki i pogromcę „łacinników”.

Piotr Solecki ukończył historię na Uniwersytecie Łódzkim. W roku 2010 został laureatem nagrody Primus Inter Pares tj. nagrody dla najlepszego studenta Rzeczpospolitej Polskiej. Opublikował także kilka tekstów na portalu Histmag.org, gdzie pisał głownie o historii Ziemi Świętej czasu krucjat.

Salah-ad-Din, czyli "Prawy w wierze",trwałe miejsce na kartach historii zawdzięcza odbiciu Jerozolimy z rąk krzyżowców. Nim jednak do tego doszło, jego życie układało się dość pomyślnie, w czym była nie tylko zasługa jego własnej inteligencji i sprytu, ale przede wszystkim szczęścia. Można by rzec, że Saladyn – tak jak w porzekadle – był we właściwym czasie we właściwym miejscu.

Bliski Wschód i czasy wyprawy krzyżowych oczami obu wojujących stron. Spisana z wykorzystaniem źródeł łacińskich i arabskich niezwykła historia człowieka, który wyrósł na najpotężniejszego władcę świata islamu - imperium rozciągającego się od Sudanu po Syrię, od Jemenu przez Półwysep Arabski i północny Irak do wschodniej Turcji. Ten "syn rodziców, którzy nie należeli do szlachty, ale nie mieli też korzeni plebejskich, pośledniego urodzenia", jako władca obdarzony w równej mierze talentem, jak i szczęściem, stał się legendą. Wojownik i polityk, zwycięzca spod Hattin i zdobywca Jerozolimy, postrach krzyżowców i bohater muzułmanów - tak powszechnie kojarzy się imię Saladyna. Tymczasem sułtan - postać niezwykle barwna i fascynująca - wyrasta dalece poza ten stereotyp. Dla samych muzułmanów, przy wszystkich zasługach i osiągnięciach, pozostaje bohaterem, choć nie bez skazy.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Słowa kluczowe

90-lecie A było to w kniei akcje aplikacje mobilne autyzm bajki bezpieczeństwo Biblioprewencja Biblioteka Osiedlowa Biblioteka w Szkole bibliotekarstwo bibliotekarz Bibliotekarz na Chodzie bibliotekarze biblioteki bibliotekoznawstwo biblioterapia blogi bookcrossing Boże Narodzenie CodeWeek Comenius Regio cyberprzemoc Czerwony Kapturek Czytanie jest OK! czytelnictwo dopalacze Dzień Bezpiecznego Internetu Dzień Bibliotekarza Dzień Edukacji Narodowej Dzień Pluszowego Misia Dzień Postaci z Bajek e-booki e-learning e-podręczniki EC1 EduKABE edukacja Ekobib ekologia filie film filmoteka filmoterapia Forum Młodych Bibliotekarzy Fundacja Innopolis Fundacja Kocia Mama gimnazja głośne czytanie gospodarka gry Henryk Sienkiewicz historia Internet kaligrafia KBiIN KIiB Klub Nauczyciela kobieta kodowanie konferencje konferencje PBW kongresy konkursy koty kultura Kutno Learning Apps licea ŁCDNiKP Łęczyca Łódź Mistrz Promocji Czytelnictwa Mixer Regionalny moda Muzeum Oświaty Na sofie nagrody nauczyciele nauczyciele bibliotekarze Noc Muzeów nowe technologie Odjazdowy Bibliotekarz Pabianice PBW prasa prelekcje profilaktyka promocja bibliotek promocja czytelnictwa promocja książki przedszkola Rok Reymonta Salon Ciekawej Książki SBP SEMCz Senioralia seniorzy spacery sport spotkania spotkania autorskie studenci szkolenia szkoły szkoły baletowe szkoły podstawowe szkoły ponadgimnazjalne szkoły specjalne szkoły wyższe święta Teatr TIK Tydzień Bibliotek uczniowie uczucia uroczystości warsztaty WBP Władysław Stanisław Reymont WODN wycieczki wystawy zajęcia zdrowie Zgierz Żydzi