Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi otrzymała zaproszenie specjalne na przeprowadzenie zajęć profilaktyczno - dydaktycznych dla młodzieży nt. działania substancji psychoaktywnych w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii Nr 3 w Łodzi przy ul. Praussa 2 /dawny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Nr 2/. Ośrodek jest placówką dla dzieci z zaburzeniami zachowania, zaburzeniami rozwojowymi lub innymi, które są zagrożone uzależnieniem, niedostosowaniem społecznym i wymagają stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy oraz specjalistycznej pomocy psychoedukacyjnej.
"Dopalacze, nowe trendy - nowe zagrożenia" - był tematem zajęć, które odbyły się w piątek, 27 listopada 2015r Celem zajęć było przeciwdziałanie rozpowszechnianiu sprzedaży, dystrybucji i zażywania dopalaczy i środków psychoaktywnych wśród dzieci i młodzieży. Zamknięcie sklepów z dopalaczami nie gwarantuje, że nie ma ich w sprzedaży. Największą podaż można odnaleźć w sieci, gdzie uzależnione osoby oraz pragnąca mocnych wrażeń młodzież często zakupuje w/w środki przez internet. Ciekawa prezencja ukazuje skutki jakie niesie sięganie po dopalacze, zagrożenia wynikające z zażywania, uzależnienia, a niejednokrotnie utratę życia. Doniesienia z prasy również są wstrząsające: od ubiegłego roku znów zauważa się rosnące zainteresowanie dopalaczami. Sięgają po nie nawet najmłodsi! Krótki 20 minutowy film (dostępny w zbiorach PBW), który staramy się wyświetlać na zakończenie zajęć podsumowuje wiedzę przekazaną uczniom. Podparte autorytetami lekarzy, toksykologów, pracowników naukowych informacje pogłębiają wiadomości o zagrożeniach jakie niosą uzależnienia.
Przygotowane przez nas zakładki, które zostawiamy uczniom przypominają, że dopalacze są śmiertelnie niebezpieczne!
Do zadań Ośrodka należy eliminowanie przyczyn i przejawów zaburzeń zachowania oraz przygotowanie wychowanków do życia zgodnego z powszechnie obowiązującymi normami społecznymi i prawnymi. Zajęcia dydaktyczne tego typu wspierają nauczycieli (prawnych opiekunów) w pełnieniu funkcji wychowawczej i edukacyjnej, w tym w rozpoznawaniu pierwszych sygnałów zagrożonego uzależnieniem ucznia. Działania socjoterapeutyczne, min. prelekcje, pokazy, pogadanki umożliwiają zmianę postaw i osiągnięcie trwałych pozytywnych zmian w zachowaniu wychowanków.
JK
Fot. JK
0 komentarze:
Prześlij komentarz
Kliknij w emoticon, aby zobaczyć jego kod!
Aby wstawić emoticon wstaw min. jedną spację przed jego kodem.