wtorek, 17 maja 2016


W gościnnych progach Katedry Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się konferencja "Piękny umysł. Rozwój intelektualny, fizyczny i społeczny dorosłych oraz seniorów", popularyzująca projekt pod tym samym tytułem realizowany przez Centrum Synergii Biznesu. Wśród ponad 90 uczestników z całej Polski znaleźli się przedstawiciele PBW w Łodzi, zarówno wśród uczestników, jak i prelegentów.

W wykładzie inauguracyjnym "Między stagnacją a rozwojem, czyli o umyśle, który kształtuje sam siebie" prof. nadzw. dr hab. DOROTA PODGÓRSKA-JACHNIK przekonywała jak wielkie znaczenie w rozwoju człowieka ma aktywność własna, szczególnie w wieku starszym, gdyż ma wpływ na tempo i jakość starzenia się. Kierowanie własnym rozwojem jest możliwe, trzeba tylko chcieć i wiedzieć kim chce się być. Zmiana to życie, stagnacja to śmierć. 

BEATA WAWRZYNIAK-CHRZANOWSKA i ALEKSANDRA MARCINIAK opowiedziały o "Projekcie BEAUTIFUL MIND - wyzwaniu dla realizatorów, wyzwaniu dla trenerów" oraz podręczniku i materiałach projektu, które niebawem będą dostępne na stronie www.csb.info.pl 

Dr ALINA BRZUSKA-KĘPA w wystąpieniu "Po książkę dla wnuczka. Edukacja dorosłych i seniorów w zakresie oferty nowoczesnej książki dla dzieci" zauważyła potrzebę szkolenia dorosłych i seniorów przez bibliotekarzy, nauczycieli i innych edukatorów oraz zachęcania ich do korzystania z bogatej oferty książki dziecięcej autorstwa m.in. Iwony Chmielewskiej, Moniki Halulak, Pawła Pawlaka, Katarzyny Boguckiej, Maćka Blaźniaka, Marcina Brykczyńskiego, Ulfa Starka, Meneny Cottin. 

"Seniorzy i Technologie Informacyjno-Komunikacyjne" to temat wystąpienia przedstawicieli PBW - MONIKI WACHOWICZ i PIOTRA SZELIGOWSKIEGO. Wyjaśnili na czym polega płynna nowoczesność, kultura prefiguratywna. Jedyną stałą w dzisiejszych czasach jest zmiana. W 2050 r. 1/3 ludzi będzie w wieku powyżej 65 lat - nadciąga Silver Tsunami i już dziś coraz więcej uwagi poświęca się seniorom. PBW w Łodzi i biblioteki publiczne prowadza szereg kursów komputerowych z myślą o starszym pokoleniu użytkowników m.in. Zaprzyjaźnij się z Androidem.

O "Cyfrowej wiedzy: kursach online i filmach instruktażowych - nowych mediach w pracy z dorosłymi" opowiadał ADAM CHRZANOWSKI. Trzeba pamiętać o celu nauczania i nie przysłaniać go niepotrzebnie narzędziami. Ważne jest przede wszystkim  eliminowanie barier technologicznych i uatrakcyjnienie form, aby uczenie się było proste i przyjemne. Najpopularniejszą formą nauczania z wykorzystaniem TIK wydaje się być blended learning (B-learning), czyli połączenie tradycyjnych form (bezpośredni kontakt) z aktywnościami związanymi z pracą przy komputerze (w grupach i on-line).

Prawdziwą wisienką na torcie były warsztaty z MARKIEM SZURAWSKIM (www.edukacjananowo.pl, http://www.eccehomo21.pl/) "Ja się nie starzeję, ja się rozwijam", który co chwila wywołując uśmiech na twarzach słuchaczy pokazywał i uczył efektywnych metod zapamiętywania i uczenia się m.in. z wykorzystaniem zakładek liczbowych i osobistych (przy odrobinie chęci i wysiłku umysłowego zapamiętanie 50 cyfr czy pokaźnej listy zakupów w kilka chwil to żaden problem, wystarczy poznać Główny System Pamięciowy, czyli GPS lub stworzyć własny system w oparciu np. o wybrane części ciała). Życie polega na uczeniu się, lecz tylko kreatywne uczenie się jest skuteczne i trwałe, a przy tym radosne i przyjemne (wiąże się z poczuciem humoru).

Aby uczyć się lepiej i szybciej wystarczą tylko 3 rzeczy:
1. obrazowanie nowych informacji (trzeba informacje zamieniać na obrazy, zapamiętywać językiem wyobraźni)
2. kojarzenie nowej wiedzy z tym, co już wiemy we właściwy sposób (trzeba stosować mental glue /klej myślowy, dobre skojarzenie "ja robię coś niezwykłego", zabawna, niezwykła i dynamiczna akcja, w której ja uczestniczę np. myję zęby gitarą, pływam w filiżance po morzu herbaty, zakładam na kolana ochraniacze z chleba)
3. motywacja (żeby nam się chciało z wiarą we własne możliwości)
JC



Fot. J. Chylak, M. Soboń


0 komentarze:

Prześlij komentarz

Słowa kluczowe

90-lecie A było to w kniei akcje aplikacje mobilne autyzm bajki bezpieczeństwo Biblioprewencja Biblioteka Osiedlowa Biblioteka w Szkole bibliotekarstwo bibliotekarz Bibliotekarz na Chodzie bibliotekarze biblioteki bibliotekoznawstwo biblioterapia blogi bookcrossing Boże Narodzenie CodeWeek Comenius Regio cyberprzemoc Czerwony Kapturek Czytanie jest OK! czytelnictwo dopalacze Dzień Bezpiecznego Internetu Dzień Bibliotekarza Dzień Edukacji Narodowej Dzień Pluszowego Misia Dzień Postaci z Bajek e-booki e-learning e-podręczniki EC1 EduKABE edukacja Ekobib ekologia filie film filmoteka filmoterapia Forum Młodych Bibliotekarzy Fundacja Innopolis Fundacja Kocia Mama gimnazja głośne czytanie gospodarka gry Henryk Sienkiewicz historia Internet kaligrafia KBiIN KIiB Klub Nauczyciela kobieta kodowanie konferencje konferencje PBW kongresy konkursy koty kultura Kutno Learning Apps licea ŁCDNiKP Łęczyca Łódź Mistrz Promocji Czytelnictwa Mixer Regionalny moda Muzeum Oświaty Na sofie nagrody nauczyciele nauczyciele bibliotekarze Noc Muzeów nowe technologie Odjazdowy Bibliotekarz Pabianice PBW prasa prelekcje profilaktyka promocja bibliotek promocja czytelnictwa promocja książki przedszkola Rok Reymonta Salon Ciekawej Książki SBP SEMCz Senioralia seniorzy spacery sport spotkania spotkania autorskie studenci szkolenia szkoły szkoły baletowe szkoły podstawowe szkoły ponadgimnazjalne szkoły specjalne szkoły wyższe święta Teatr TIK Tydzień Bibliotek uczniowie uczucia uroczystości warsztaty WBP Władysław Stanisław Reymont WODN wycieczki wystawy zajęcia zdrowie Zgierz Żydzi