środa, 8 czerwca 2016

Zbliża się koniec roku szkolnego, a co za tym idzie jest to czas różnych podsumowań i rozliczeń. W dniach 7- 8 czerwca b.r. odbyło się spotkanie podsumowujące sieci współpracy i samokształcenia, w którym naszą Bibliotekę reprezentowały Elżbieta Grzelakowska, Agnieszka Mikołajczyk i Monika Wachowicz.

Przez cały rok szkolny uczestniczyły one w różnych formach szkolenia p.t. „Wspieranie nauczycieli w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych uczniów”. W jego ramach spotykano się w realnej rzeczywistości oraz na platformie cyfrowej. Uczono się i nauczano wzajemnie. Odbywały się różnego typu konferencje. Również nasza Biblioteka była współorganizatorem jednej z nich (w lutym 2016 r.)

Czerwcowe spotkanie, kończące pracę sieci, odbywało się w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej w Warszawie oraz w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Sulejówku. W trakcie pierwszego dnia szkolenia jego uczestnicy mieli możliwość wysłuchania bardzo ciekawego wykładu Anny Czernow - na temat książek przygodowych dla młodzieży oraz zapoznania się z najnowszymi danymi, dotyczącymi zainteresowań i preferencji czytelniczych młodych czytelników, opracowanymi przez Pawła Kuczyńskiego. W części warsztatowej Bożena Dawidowska-Langer z PBW w Warszawie zapoznawała uczestników spotkania z aktywnymi metodami pracy z tekstem literackim oraz oprowadziła po Bibliotece. Z Warszawy przeniesiono się do Sulejówka, gdzie Koordynator sieci Agnieszka Pietryka, omówiła wyzwania i zagrożenia, jakie łączą się z tego typu formami szkolenia, widzianymi ze strony organizatora. Z kolei uczestnicy próbowali znaleźć działania, mogące przyczynić się do jego udoskonalenia. W Sulejówku, w trakcie wieczornych warsztatów, tworzono zakładki do książek, które miały promować czytelnictwo. Na koniec tej części spotkania A Pietryka podsumowała aktywność uczestników sieci, wręczając najbardziej wyróżniającym się drobne upominki. W kolejnym dniu szkolenia odbywała się ewaluacja pracy sieci współpracy i samokształcenia, którą poprowadziła Elżbieta Miecznikowska. Na koniec obie Koordynatorki podsumowały działania „sieci” w roku szkolnym 2015/16.

W oficjalnych i kuluarowych dyskusjach uczestnicy spotkania podkreślali wiele pozytywów, jakie łączyły się z uczestnictwem w tej formie szkolenia. Niewątpliwie znaczące miejsce miała wśród nich integracja środowiska nauczycieli z bibliotek pedagogicznych całej Polski, możliwość poznania specyfiki pracy poszczególnych palcówek, wzajemna pomoc oraz wymiana doświadczeń.
EG


 Fot. E. Grzelakowska

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Słowa kluczowe

90-lecie A było to w kniei akcje aplikacje mobilne autyzm bajki bezpieczeństwo Biblioprewencja Biblioteka Osiedlowa Biblioteka w Szkole bibliotekarstwo bibliotekarz Bibliotekarz na Chodzie bibliotekarze biblioteki bibliotekoznawstwo biblioterapia blogi bookcrossing Boże Narodzenie CodeWeek Comenius Regio cyberprzemoc Czerwony Kapturek Czytanie jest OK! czytelnictwo dopalacze Dzień Bezpiecznego Internetu Dzień Bibliotekarza Dzień Edukacji Narodowej Dzień Pluszowego Misia Dzień Postaci z Bajek e-booki e-learning e-podręczniki EC1 EduKABE edukacja Ekobib ekologia filie film filmoteka filmoterapia Forum Młodych Bibliotekarzy Fundacja Innopolis Fundacja Kocia Mama gimnazja głośne czytanie gospodarka gry Henryk Sienkiewicz historia Internet kaligrafia KBiIN KIiB Klub Nauczyciela kobieta kodowanie konferencje konferencje PBW kongresy konkursy koty kultura Kutno Learning Apps licea ŁCDNiKP Łęczyca Łódź Mistrz Promocji Czytelnictwa Mixer Regionalny moda Muzeum Oświaty Na sofie nagrody nauczyciele nauczyciele bibliotekarze Noc Muzeów nowe technologie Odjazdowy Bibliotekarz Pabianice PBW prasa prelekcje profilaktyka promocja bibliotek promocja czytelnictwa promocja książki przedszkola Rok Reymonta Salon Ciekawej Książki SBP SEMCz Senioralia seniorzy spacery sport spotkania spotkania autorskie studenci szkolenia szkoły szkoły baletowe szkoły podstawowe szkoły ponadgimnazjalne szkoły specjalne szkoły wyższe święta Teatr TIK Tydzień Bibliotek uczniowie uczucia uroczystości warsztaty WBP Władysław Stanisław Reymont WODN wycieczki wystawy zajęcia zdrowie Zgierz Żydzi