Przez cały rok szkolny uczestniczyły one w różnych formach szkolenia p.t. „Wspieranie nauczycieli w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych uczniów”. W jego ramach spotykano się w realnej rzeczywistości oraz na platformie cyfrowej. Uczono się i nauczano wzajemnie. Odbywały się różnego typu konferencje. Również nasza Biblioteka była współorganizatorem jednej z nich (w lutym 2016 r.)
Czerwcowe spotkanie, kończące pracę sieci, odbywało się w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej w Warszawie oraz w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Sulejówku. W trakcie pierwszego dnia szkolenia jego uczestnicy mieli możliwość wysłuchania bardzo ciekawego wykładu Anny Czernow - na temat książek przygodowych dla młodzieży oraz zapoznania się z najnowszymi danymi, dotyczącymi zainteresowań i preferencji czytelniczych młodych czytelników, opracowanymi przez Pawła Kuczyńskiego. W części warsztatowej Bożena Dawidowska-Langer z PBW w Warszawie zapoznawała uczestników spotkania z aktywnymi metodami pracy z tekstem literackim oraz oprowadziła po Bibliotece. Z Warszawy przeniesiono się do Sulejówka, gdzie Koordynator sieci Agnieszka Pietryka, omówiła wyzwania i zagrożenia, jakie łączą się z tego typu formami szkolenia, widzianymi ze strony organizatora. Z kolei uczestnicy próbowali znaleźć działania, mogące przyczynić się do jego udoskonalenia. W Sulejówku, w trakcie wieczornych warsztatów, tworzono zakładki do książek, które miały promować czytelnictwo. Na koniec tej części spotkania A Pietryka podsumowała aktywność uczestników sieci, wręczając najbardziej wyróżniającym się drobne upominki. W kolejnym dniu szkolenia odbywała się ewaluacja pracy sieci współpracy i samokształcenia, którą poprowadziła Elżbieta Miecznikowska. Na koniec obie Koordynatorki podsumowały działania „sieci” w roku szkolnym 2015/16.
W oficjalnych i kuluarowych dyskusjach uczestnicy spotkania podkreślali wiele pozytywów, jakie łączyły się z uczestnictwem w tej formie szkolenia. Niewątpliwie znaczące miejsce miała wśród nich integracja środowiska nauczycieli z bibliotek pedagogicznych całej Polski, możliwość poznania specyfiki pracy poszczególnych palcówek, wzajemna pomoc oraz wymiana doświadczeń.
EG
Fot. E. Grzelakowska
0 komentarze:
Prześlij komentarz
Kliknij w emoticon, aby zobaczyć jego kod!
Aby wstawić emoticon wstaw min. jedną spację przed jego kodem.