Za nami spotkanie łączące wypowiedzi środowiska akademickiego ze świeżym spojrzeniem młodych specjalistów na promocję bibliotek i wykorzystywania nowych technologii przez bibliotekarzy.
IV konferencja dla bibliotekarzy organizowana przez PBW w Łodzi i Departament Kultury i Edukacji UMWŁ, tym razem w Szkole Policealnej Techniki Dentystycznej, nosiła tytuł "Czas na czytanie" i poświęcona była promocji czytania oraz wielu innym kwestiom istotnym w pracy nauczyciela bibliotekarza. W jaki sposób zachęcić młodych ludzi do czytania? Jak wykorzystywać nowe technologie, by zachęcić do korzystania z biblioteki?
W konferencji uczestniczyło 96 nauczycieli bibliotekarzy bibliotek szkolnych i pedagogicznych, bibliotekarzy bibliotek publicznych i naukowych oraz studenci bibliotekoznawstwa. Dyrektor PBW w Łodzi Jarosław Jędrych przywitał licznie zgromadzonych gości odnosząc się do problematyki spadku czytelnictwa w Polsce i założeń Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2014 – 2020.
Konferencję rozpoczął wykład pt. Bibliotekarz i biblioteka szkolna jako podmioty promocji wygłoszony przez dr hab. prof. UŁ Mariolę Antczak (Katedra Bibliotekoznawstwa i Informacji naukowej UŁ), która przekonywała, iż obok atrakcyjnego wnętrza biblioteki, różnorodnych i bogatych zbiorów oraz spektakularnych działań podejmowanych przez bibliotekarzy równie ważna jest promocja zawodu i biblioteki. Prelegentka przedstawiła wyniki badań dotyczących świąt realizowanych w bibliotekach szkolnych i zachęcała do uczestnictwa w Olimpiadzie Bibliologicznej i Informatologicznej (http://www.olimpiadabii.uni.lodz.pl/).
W drugim wystąpieniu pt. Nowe technologie narzędziem w rękach bibliotekarzy Iwona Brzózka-Złotnicka (Mistrzowie programowania) porównała tradycyjną książkę i e-booki. Jej zdaniem oprócz formy nie różnią się niczym od siebie, tak samo jak biblioteki tradycyjne, do których współcześnie dodano katalogi on-line i strony www. Zdaniem prelegentki Internet nie jest zagrożeniem dla bibliotekarzy, ale szansą i wyzwaniem, ponieważ bibliotekarze mogą uczyć młode pokolenie wyszukiwania i weryfikowania prawdziwości informacji z wirtualnego śmietnika, jakim w dużej mierze jest Internet.
Dominika Paleczna (bibliosfera.net, Instytut Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW) w wystąpieniu Organizuj, eksponuj, intryguj – promowanie księgozbioru biblioteki zastanawiała się nad tradycyjną rolą bibliotek i sposobami przyciągania do niej czytelników. Jej zdaniem ważna jest przemyślana organizacja zbiorów, odpowiednia ekspozycja książek oraz zaangażowanie czytelników w sprawy biblioteki poprzez organizowanie intrygujących przedsięwzięć.
W kolejnym wykładzie pt. Biblioteczne rewolucje – pomysły i inspiracje, które przyciągną młodzież Agnieszka Niewiadomska (TANDEM, Warsztaty i konsultacje psychologiczne) zwróciła uwagę na konieczność zachęcania młodzieży do czytania „nie wprost”, ale poprzez różne działania biblioteczne przyciągające ich uwagę np. konkursy, projekcje filmowe, wycieczki, spotkania z pisarzami, warsztaty pisarskie. Prelegentka przekonywała o konieczności obecności biblioteki w mediach społecznościowych np. prowadzenie FAN PAGE na FB czy bloga bibliotecznego.
Ewa Baranowska (WBP im. Marszalka Józefa Piłsudskiego w Łodzi „Łódzkie czyta” – kreatywne metody promocji czytelnictwa zaprezentowała różnorodne działania realizowane w ramach kampanii społecznej „Łódzkie czyta”, promującej czytanie jako rodzaj atrakcyjnego sposobu spędzania wolnego czasu oraz jako cenne, niezastąpione źródło pozyskiwania wiedzy i informacji.
Podczas wykładu Działania przestrzeni publicznej ożywiające czytelnictwo prof. nadzw. dr hab. Stanisława Kurek-Kokocińska (Katedra Bibliotekoznawstwa i Informacji naukowej UŁ) odniosła się do problematyki spadku czytelnictwa w Polsce oraz scharakteryzowała działania programowe i repertuarowe podejmowane w ramach Narodowego Programu Kultury „Promocja Czytelnictwa i Rozwój Sektora Książki” na lata 2004–2013 oraz Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020.
Podczas konferencji swoje publikacje promowało Wydawnictwo „Dwie siostry” (www.wydawnictwodwiesiostry.pl/) oraz Wydawnictwo Literatura (http://www.wyd-literatura.com.pl/).
Konferencja „Czas na czytanie” cieszyła się dużym zainteresowaniem podobnie jak poprzednie spotkania środowiska bibliotekarskiego z województwa łódzkiego przygotowywane przez organizatorów.
JC, KSK
ZOBACZ PREZENTACJE:
dr hab. prof. UŁ Mariola Antczak (KBiIN UŁ)
Iwona Brzózka-Złotnicka (CEO)
Nowe technologie narzędziem w rękach bibliotekarzy
Dominika Paleczna (IINiSB UW)
Agnieszka Niewiadomska (TANDEM)
Biblioteczne rewolucje – pomysły i inspiracje, które przyciągną młodzież
Ewa Baranowska (WBP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi)
Stanisława Kurek-Kokocińska (KBiIN UŁ)
0 komentarze:
Prześlij komentarz