FILM W RELACJI Z LITERATURĄ w odniesieniu do wymagań podstawy programowej kształcenia ogólnego to tytuł XXIV Ogólnopolskiej Konferencji Filmoznawczej, która odbywała się w dniach 8–11 listopada 2014 r. w Radziejowicach. W grupie ponad 130 osób (przede wszystkim nauczycieli) z całej Polski znaleźli się również przedstawiciele Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi.
W trakcie konferencji uczestnikom przybliżono relacje, jakie łączą – na gruncie społecznego odbioru i analizy kulturowej – film i literaturę. Wzajemne powiązania, powinowactwa, konteksty tych sztuk w różnych okresach historycznych postrzegane były niejednorodnie. Najczęściej film, jako sztuka „młodsza", wykorzystywany był przede wszystkim jako kontekst interpretacyjny dla dzieła czy dzieł literackich. Podkreślano, że w chwili obecnej film (i idący za nim bogaty przekaz ikoniczny i treściowy) postrzegany jest, także przez szkołę, jako równie ważny tekst kultury.
Bogatej wiedzy teoretycznej i analiz filmoznawczych dostarczyły uczestnikom wykłady przedstawicieli środowisk akademickich:
- Filmowe wizje epok – prof. dr hab. Krzysztof Kornacki (Uniwersytet Gdański),
- Wizja lokalna 1901 w reż. Filipa Bajona, Rodzaje i gatunki filmowe, Z problemów adaptacji - prof. Piotr Zwierzchowski (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy),
- Z zagadnień stylu filmowego – prof. dr hab. Tomasz Kłys (Uniwersytet Łódzki),
- Zero w reż. Pawła Borowskiego – dr Bronisława Stolarska (Uniwersytet Łódzki),
- Bulwar Zachodzącego Słońca w reż. Billy’ego Wildera – dr Kamila Żyto (Uniwersytet Łódzki),
- Alicja w krainie czarów – dr Małgorzata Jakubowska (Uniwersytet Łódzki).
Dla nauczycieli najbardziej interesujące były propozycje pedagogiczne zaprezentowane przez praktyków edukacji filmowej:
- Kamienie na szaniec w reż. Roberta Glińskiego – mgr Arkadiusz Walczak (Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń),
- Rozmowy kontrolowane w reż. Sylwestra Chęcińskiego - mgr Mariusz Widawski (Publiczne Gimnazjum w Woli Rzędzińskiej),
- Ida w reż Pawła Pawlikowskiego - mgr Danuta Górecka (Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego)
- Alicja w krainie czarów – dr Małgorzata Jakubowska (Uniwersytet Łódzki)
- Cudzoziemka w reż Ryszarda Bera - – mgr Anna Równy (NINATEKA EDU)
W trakcie konferencji uczestnicy wysłuchali także wywiadu z wybitnym reżyserem Robertem Glińskim, przeprowadzony przez dr Kamilę Żyto (UŁ). Niezapomnianą atrakcją był z pewnością na wpół improwizowany monodram Andrzej Seweryn a Szekspir Forever.
Wieczorami na projekcjach filmowych można było obejrzeć dzieła analizowane podczas wykładów. W celu integracyjnym Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń przygotowało grę edukacyjną Radziejowice w obiektywie – twórcza integracja i filmowe inspiracje, podczas której uczestnicy bawili się w twórców filmowych przygotowując własne wersje scen filmowych z myślą o ich wykorzystaniu w dydaktyce różnych przedmiotów.
Konferencja filmoznawcza odbywała się w Nowym Domu Sztuki, położonym na terenie pięknego zespołu pałacowego Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach. Uczestnicy z pewnością długo pozostaną pod urokiem tego malowniczego miejsca, a w ich pamięci pozostaną oprócz wiedzy i konkretnych propozycji edukacyjnych wspaniałe wrażenia ze spotkań z Robertem Glińskim, a przede wszystkim Andrzejem Sewerynem.
Fot. JC, PK
0 komentarze:
Prześlij komentarz