W dużej Sali Obrad Rady Miejskiej Urzędu Miasta Łodzi zgromadzili się zaproszeni goście: przedstawiciele władz lokalnych, kadra pedagogiczna szkół, reprezentanci instytucji zajmujących się problematyką zdrowotną w województwie łódzkim oraz bibliotekarze Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi.
Hasłem przewodnim konferencji była popularyzacja wiedzy dotyczącej istniejących zagrożeń zdrowotnych dzieci i młodzieży w wieku szkolnym oraz wskazania dróg profilaktyki.
Wykład inauguracyjny wygłosiła dr n. med. Urszula Sztuka - Polińska - Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Łodzi.
Hasłem przewodnim konferencji była popularyzacja wiedzy dotyczącej istniejących zagrożeń zdrowotnych dzieci i młodzieży w wieku szkolnym oraz wskazania dróg profilaktyki.
Wykład inauguracyjny wygłosiła dr n. med. Urszula Sztuka - Polińska - Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Łodzi.
Kolejne wykłady dotyczyły : "Próchnicy zębów wśród dzieci i młodzieży", "Zaburzeń odżywiania, czyli otyłości i anoreksji", "Wad postawy, ich przyczyn i zapobiegania", "Opieki dorosłych, aby ich dzieci nie czuły się opuszczone", " Motywu - akcji, czyli jak przejść ze świata wirtualnego do realnego" oraz "Uzależnień od nośników elektronicznych".
Co tak naprawdę jest podstawą zdrowego stylu życia? Okazuje się, że wielu chorób da się uniknąć stosując odpowiednią higienę, odżywianie zgodne z najnowszą piramidą zdrowia oraz ruch i ćwiczenia fizyczne, które zapobiegają wadom postawy. Wskazano, że np. profilaktyką jamy ustnej u małego dziecka matki powinny zajmować się już od jego narodzin, bo np.długie karmienie butelką sprzyja rozwojowi próchnicy. Ograniczenie podawania słodkich napojów, cukierków i nadmiernej ilości słodyczy to także połowa sukcesu, Złe nawyki żywieniowe powodują otyłość i nadwagę. To z kolei sprzyja chorobom cywilizacyjnym, takim jak cukrzyca, miażdżyca, zaburzenia gospodarki hormonalnej, choroby serca.
Poruszono także zagadnienia występowania anoreksji jako choroby psychicznej, której leczeniem zajmują się specjalistyczne poradnie zdrowia psychicznego.
W profilaktyce zdrowia ważny jest także czynnik psychologiczny. Rodzice czasem nie interesują się dziećmi tak jak powinni. Zabieganie i szybki styl życia sprzyjają zaniedbaniom wychowawczym. Opuszczone dziecko czuje smutek, popada w różne uzależnienia, wpada w złe towarzystwo. Dzieci często uzależniają się od internetu i innych nośników elektronicznych, spędzając np. na portalach społecznościowych wiele godzin w ciągu doby. I tak koło się zamyka, bo siedzący tryb życia, brak ruchu sprzyja nadwadze i otyłości.
Jak rodzice mogą zauważyć potrzeby dziecka? Przede wszystkim muszą zauważyć DZIECKO, komunikować się z nim, wysłuchać, bez zbędnej czasem krytyki, pozwolić dziecku zrobić coś samemu, nauczyć jak równoważyć potrzeby własne z potrzebami innych.
Zagrożenia te to PLAGA CZY CODZIENNOŚĆ? - TO CODZIENNA PLAGA!
JK
Fot. J. Kamara, I. Bartczak
0 komentarze:
Prześlij komentarz