wtorek, 9 lutego 2016

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu EduKABE Fundacja Kreatywnych Rozwiązań oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. prof. T. Kotarbińskiego zorganizowały szkolenie warsztatowe dla nauczycielek i nauczycieli "Lepszy internet zależy od Ciebie!" oraz wystawę okolicznościową. 

Uczestnicy warsztatów poznali cechy i mechanizmy powstawania stereotypów, ich funkcje w naszym życiu i modele zmiany stereotypów. Dowiedzieli się jak funkcjonuje łańcuch dyskryminacji (stereotypy - uprzedzenia - dyskryminacja), a poprzez ćwiczenia "rola" i "krok do przodu" uświadomili sobie, jak wiele stereotypów  istnieje w naszych głowach.

Prowadzące omówiły i pokazały wiele przykładów dyskryminacji, z jakimi spotykamy się w życiu publicznym (dyskryminowanie osób ciemnoskórych, uchodźców, kobiet np. w języku). Wiele uwagi poświęciły też zagadnieniom związanym z różnymi zagrożeniami Internetu (cyberprzemoc, sexting, trolling, grooming, stalking), a także szkodliwym treściom zawartym w Internecie, reklamach, czy na okładkach czasopism (promowanie jednego modelu piękna, wykorzystywanie kobiecego ciała w marketingu różnych produktów).

Zachęcały do podejmowania działań mających na celu przeciwdziałanie powstawaniu uprzedzeń i stereotypów,  używaniu mowy nienawiści (hejtowaniu) oraz dbania o swoje dane w Internecie. Nie stosujmy uogólnień. Każdy jest inny, ale nie lepszy, ani nie gorszy. Sytuacja każdego człowieka zależy od wielu czynników. Rozmawiajmy z osobami myślącymi stereotypowo, prowokujmy ich do przemyśleń. Szanujmy nawzajem swoje poglądy. Uważajmy nie tylko na to jak myślimy, ale też w jaki sposób i co mówimy. Używajmy żeńskich odpowiedników zawodów, aby choć w taki sposób przeciwdziałać dyskryminacji kobiet. Zachęcajmy młodzież do korzystania z sieci w sposób etyczny. Pamiętajmy, że przesyłanie zdjęć i filmów o charakterze seksualnym z udziałem osób poniżej 15 lat, jak również namawianie do samobójstwa, anoreksji lub wstąpienia do sekty jest przestępstwem ściganym z urzędu.
 JC

 

 Fot. P. Szeligowski





Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.


DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online. Podczas obchodów DBI najważniejsze jest podkreślenie, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta.

 

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Słowa kluczowe

90-lecie A było to w kniei akcje aplikacje mobilne autyzm bajki bezpieczeństwo Biblioprewencja Biblioteka Osiedlowa Biblioteka w Szkole bibliotekarstwo bibliotekarz Bibliotekarz na Chodzie bibliotekarze biblioteki bibliotekoznawstwo biblioterapia blogi bookcrossing Boże Narodzenie CodeWeek Comenius Regio cyberprzemoc Czerwony Kapturek Czytanie jest OK! czytelnictwo dopalacze Dzień Bezpiecznego Internetu Dzień Bibliotekarza Dzień Edukacji Narodowej Dzień Pluszowego Misia Dzień Postaci z Bajek e-booki e-learning e-podręczniki EC1 EduKABE edukacja Ekobib ekologia filie film filmoteka filmoterapia Forum Młodych Bibliotekarzy Fundacja Innopolis Fundacja Kocia Mama gimnazja głośne czytanie gospodarka gry Henryk Sienkiewicz historia Internet kaligrafia KBiIN KIiB Klub Nauczyciela kobieta kodowanie konferencje konferencje PBW kongresy konkursy koty kultura Kutno Learning Apps licea ŁCDNiKP Łęczyca Łódź Mistrz Promocji Czytelnictwa Mixer Regionalny moda Muzeum Oświaty Na sofie nagrody nauczyciele nauczyciele bibliotekarze Noc Muzeów nowe technologie Odjazdowy Bibliotekarz Pabianice PBW prasa prelekcje profilaktyka promocja bibliotek promocja czytelnictwa promocja książki przedszkola Rok Reymonta Salon Ciekawej Książki SBP SEMCz Senioralia seniorzy spacery sport spotkania spotkania autorskie studenci szkolenia szkoły szkoły baletowe szkoły podstawowe szkoły ponadgimnazjalne szkoły specjalne szkoły wyższe święta Teatr TIK Tydzień Bibliotek uczniowie uczucia uroczystości warsztaty WBP Władysław Stanisław Reymont WODN wycieczki wystawy zajęcia zdrowie Zgierz Żydzi