W holu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi została udostępniona ekspozycja pt. „Patroni roku 2022”.
Wystawa poświęcona jest wyróżnionym uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej osobom: Ignacemu Łukasiewiczowi, Marii Konopnickiej, Marii Grzegorzewskiej, Wandzie Rutkiewicz, Józefowi Mackiewiczowi oraz Józefowi Wybickiemu. Jej celem jest przybliżenie uhonorowanych postaci i ich dorobku poprzez prezentację i popularyzację literatury na ich temat.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował również o wyróżnieniu wydarzenia jakim była epoka Romantyzmu Polskiego, za początek której przyjmuje się opublikowanie w 1822r. w Wilnie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Ten etap dziejowy w naszej historii miał niepodważalny wpływ na kształtowanie polskiej tożsamości narodowej. W uchwale sejmowej czytamy: „Zrodziła się epoka, w której tworzyli genialni artyści, myśliciele i działacze polityczni, którzy w sytuacji narodowej niewoli stworzyli kraj duchowej wolności, rozwinęli programy niepodległościowe, a zarazem wynieśli polską literaturę, muzykę i malarstwo do rangi czołowych osiągnięć kultury europejskiej”.
Na wystawie zaprezentowane zostały wybrane książki i artykuły z czasopism dotyczące życia i dorobku uhonorowanych postaci oraz przedstawicieli Romantyzmu Polskiego pochodzące ze zbiorów naszej Biblioteki. Ekspozycję wzbogaciły materiały ilustracyjne.
Wystawę przygotowali pracownicy Wydziału Informacji i Wspierania Placówek Oświatowych (Czytelnia). W ten sposób CRE WŁ w Łodzi Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi włączyła się w ogólnopolskie obchody wydarzenia „Patroni roku 2022”. Ekspozycję można oglądać w listopadzie i grudniu br.
KSK, MA, ESK
Fot. JCH
0 komentarze:
Prześlij komentarz