środa, 9 września 2015

Pracownicy Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej, pisząc sprawozdania za ubiegły rok szkolny, uzmysłowili sobie, że dotąd nie pochwalili się - na łamach Aktualności PBW w Łodzi - swoimi kontaktami z placówkami muzealnymi w całej Polsce.

W tym miejscu chcemy wspomnieć, że w ostatnim czasie nasze zabytki przez kilka miesięcy gościły na ekspozycji pt. „Początki edukacji w Krośniewicach, Kutnie i okolicy w końcu XIX i początku XX w.”, otwartej w Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach (od lutego do kwietnia 2015 r.). Kuratorzy wystawy postanowili przedstawić na niej m.in. rekonstrukcję dawnej klasy szkolnej. Dlatego też, znając zasoby naszego Muzeum, uznali za zasadne wypożyczenie z jego zbiorów eksponatów, które w przeszłości stanowiły wyposażenie starej szkoły. Do Krośniewic pojechały takie stare pomoce naukowe, jak półkule magdeburskie, butelki laudyjskie, mikroskopy, czy plansze poglądowe.

Natomiast w czasie wakacji stare ławki z naszej ekspozycji, wraz z kałamarzami i stojącą tablicą, wypożyczyło Muzeum Powstania Warszawskiego. Stanowiły one tło dla spektaklu autorstwa Agaty Dudy-Gracz pt. „Ciekawa pora roku”, który warszawskie Muzeum wystawiało na przełomie lipca i sierpnia - w ramach obchodów 71. rocznicy wybuchu powstania. Była to opowieść o hipotetycznych dalszych losach młodych uczestników powstania, którym nie było dane dożyć zakończenia wojny. Premiera spektaklu odbyła się 1 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego. Przedstawienie spotkało się z bardzo dobrymi recenzjami i aplauzem widzów, a nam jest miło, że mogliśmy choć w niewielkim stopniu przyczynić się do tego sukcesu.

Zawsze sprawia nam satysfakcję fakt, że możemy współpracować i wspierać zasobami naszego niewielkiego Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej różnego typu placówki, nawet tak renomowane, jak wyżej wspomniane Muzeum (o Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, w którym swego czasu przez półtora roku gościły nasze zabytki, nie wspomnimy!).

Od kilku lat współpracujemy również z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Ostatnio poproszono nas o udostępnienie skanu konspiracyjnego świadectwa maturalnego z naszych zasobów. Jest to jeden z nielicznych tego typu dokumentów, wydanych przez Szaniec Nauki Polskiej w 1940 r., który poświadcza przeprowadzenie egzaminu dojrzałości w realiach okupowanej Łodzi. Muzeum w Gdańsku ma zamiar wykorzystać ten wizerunek przy tworzonej właśnie planszowej grze edukacyjnej. Cieszymy się, że możemy pomóc w tym przedsięwzięciu, tak znamienitej placówce.

Żeby nie być gołosłownym zamieszczamy w załączeniu kilka zdjęć dokumentujących powyższe słowa.
EG

Eksponaty Muzeum Oświaty 
w Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach



Spektakl "Ciekawa pora roku" w Muzeum Powstania Warszawskiego, 
w którym wykorzystano eksponaty Muzeum Oświaty



Skan konspiracyjnego świadectwa maturalnego
dla Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku



0 komentarze:

Prześlij komentarz

Słowa kluczowe

90-lecie A było to w kniei akcje aplikacje mobilne autyzm bajki bezpieczeństwo Biblioprewencja Biblioteka Osiedlowa Biblioteka w Szkole bibliotekarstwo bibliotekarz Bibliotekarz na Chodzie bibliotekarze biblioteki bibliotekoznawstwo biblioterapia blogi bookcrossing Boże Narodzenie CodeWeek Comenius Regio cyberprzemoc Czerwony Kapturek Czytanie jest OK! czytelnictwo dopalacze Dzień Bezpiecznego Internetu Dzień Bibliotekarza Dzień Edukacji Narodowej Dzień Pluszowego Misia Dzień Postaci z Bajek e-booki e-learning e-podręczniki EC1 EduKABE edukacja Ekobib ekologia filie film filmoteka filmoterapia Forum Młodych Bibliotekarzy Fundacja Innopolis Fundacja Kocia Mama gimnazja głośne czytanie gospodarka gry Henryk Sienkiewicz historia Internet kaligrafia KBiIN KIiB Klub Nauczyciela kobieta kodowanie konferencje konferencje PBW kongresy konkursy koty kultura Kutno Learning Apps licea ŁCDNiKP Łęczyca Łódź Mistrz Promocji Czytelnictwa Mixer Regionalny moda Muzeum Oświaty Na sofie nagrody nauczyciele nauczyciele bibliotekarze Noc Muzeów nowe technologie Odjazdowy Bibliotekarz Pabianice PBW prasa prelekcje profilaktyka promocja bibliotek promocja czytelnictwa promocja książki przedszkola Rok Reymonta Salon Ciekawej Książki SBP SEMCz Senioralia seniorzy spacery sport spotkania spotkania autorskie studenci szkolenia szkoły szkoły baletowe szkoły podstawowe szkoły ponadgimnazjalne szkoły specjalne szkoły wyższe święta Teatr TIK Tydzień Bibliotek uczniowie uczucia uroczystości warsztaty WBP Władysław Stanisław Reymont WODN wycieczki wystawy zajęcia zdrowie Zgierz Żydzi