Pracownicy Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej, pisząc sprawozdania za ubiegły rok szkolny, uzmysłowili sobie, że dotąd nie pochwalili się - na łamach Aktualności PBW w Łodzi - swoimi kontaktami z placówkami muzealnymi w całej Polsce.
W tym miejscu chcemy wspomnieć, że w ostatnim czasie nasze zabytki przez kilka miesięcy gościły na ekspozycji pt. „Początki edukacji w Krośniewicach, Kutnie i okolicy w końcu XIX i początku XX w.”, otwartej w Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach (od lutego do kwietnia 2015 r.). Kuratorzy wystawy postanowili przedstawić na niej m.in. rekonstrukcję dawnej klasy szkolnej. Dlatego też, znając zasoby naszego Muzeum, uznali za zasadne wypożyczenie z jego zbiorów eksponatów, które w przeszłości stanowiły wyposażenie starej szkoły. Do Krośniewic pojechały takie stare pomoce naukowe, jak półkule magdeburskie, butelki laudyjskie, mikroskopy, czy plansze poglądowe.
Natomiast w czasie wakacji stare ławki z naszej ekspozycji, wraz z kałamarzami i stojącą tablicą, wypożyczyło Muzeum Powstania Warszawskiego. Stanowiły one tło dla spektaklu autorstwa Agaty Dudy-Gracz pt. „Ciekawa pora roku”, który warszawskie Muzeum wystawiało na przełomie lipca i sierpnia - w ramach obchodów 71. rocznicy wybuchu powstania. Była to opowieść o hipotetycznych dalszych losach młodych uczestników powstania, którym nie było dane dożyć zakończenia wojny. Premiera spektaklu odbyła się 1 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego. Przedstawienie spotkało się z bardzo dobrymi recenzjami i aplauzem widzów, a nam jest miło, że mogliśmy choć w niewielkim stopniu przyczynić się do tego sukcesu.
Zawsze sprawia nam satysfakcję fakt, że możemy współpracować i wspierać zasobami naszego niewielkiego Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej różnego typu placówki, nawet tak renomowane, jak wyżej wspomniane Muzeum (o Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, w którym swego czasu przez półtora roku gościły nasze zabytki, nie wspomnimy!).
Od kilku lat współpracujemy również z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Ostatnio poproszono nas o udostępnienie skanu konspiracyjnego świadectwa maturalnego z naszych zasobów. Jest to jeden z nielicznych tego typu dokumentów, wydanych przez Szaniec Nauki Polskiej w 1940 r., który poświadcza przeprowadzenie egzaminu dojrzałości w realiach okupowanej Łodzi. Muzeum w Gdańsku ma zamiar wykorzystać ten wizerunek przy tworzonej właśnie planszowej grze edukacyjnej. Cieszymy się, że możemy pomóc w tym przedsięwzięciu, tak znamienitej placówce.
Żeby nie być gołosłownym zamieszczamy w załączeniu kilka zdjęć dokumentujących powyższe słowa.
EG
Eksponaty Muzeum Oświaty
w Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach
Spektakl "Ciekawa pora roku" w Muzeum Powstania Warszawskiego,
w którym wykorzystano eksponaty Muzeum OświatySkan konspiracyjnego świadectwa maturalnego
dla Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
0 komentarze:
Prześlij komentarz