Tematem VI konferencji dla bibliotekarzy organizowanej przez PBW w Łodzi oraz Departament Kultury i Edukacji UMWŁ była "Biblioteka w akcji", czyli rozważania na temat zmieniającej się roli bibliotek we współczesnym świecie. Biblioteki ewoluują – zmienia się nie tylko ich wygląd, a także sposoby przyciągania nowych użytkowników. Doskonale wpisują się w teorię „trzeciego miejsca”, zaproponowaną przez amerykańskiego socjologa Raya Oldenburga w książce The Great Good Place (1989), według której nasze życie społeczne koncentruje się wokół trzech ważnych ośrodków: domu, pracy oraz „trzeciego miejsca”, w którym prowadzimy szeroko pojęte życie towarzyskie.
O tym, jak to się udaje na terenie Łodzi i województwa dowiedzieliśmy się w następujących wystąpieniach:
- Biblioteka więcej niż myślisz – działania Biblioteki przy Sienkiewicza 67 na rzecz lokalnej społeczności / Marzena Zeglin (Miejska Biblioteka Publiczna Łódź Śródmieście, Filia nr 2)
- Biblioteka - przestrzeń otwarta / Paulina Milewska (Centrum Informacyjno-Biblioteczne Uniwersytetu Medycznego w Łodzi)
- Porozmawiajmy o inteligencji / Piotr Barczak (3BStudio) i Damian Fituch (JUNG)
- W bibliotece, czyli u siebie / Dagmara Roszkowska (Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim)
- Baw się razem z nami! Książka w przestrzeni publicznej / Katarzyna Figurska (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi)
Konferencja „Biblioteka w akcji”, podobnie jak poprzednie nasze konferencje, cieszyła się dużym zainteresowaniem środowiska bibliotekarskiego. Uczestniczyło w niej 111 nauczycieli bibliotekarzy bibliotek szkolnych i pedagogicznych, bibliotekarzy bibliotek publicznych i naukowych oraz wykładowcy i studenci Katedry Informatologii i Bibliologii Uniwersytetu Łódzkiego. Jak wynika z ankiety pokonferencyjnej, bibliotekarze mają świadomość zmian jakie zachodzą współcześnie w bibliotekach, jednak wciąż czują niedosyt rozmów i szkoleń z zakresu ich praktycznej działalności - jak efektywnie promować czytelnictwo wśród młodzieży? jak pokonać ograniczenia lokalowe i budżetowe szczególnie w małych placówkach? jak organizować swoją pracę w obliczu rozszerzania zadań bez dodatkowego wsparcia?
0 komentarze:
Prześlij komentarz