„Tradycja i przemiany we współczesnym dokumencie. Potencjał edukacyjny filmu dokumentalnego” były tematem spotkania filmoznawców i edukatorów filmowych we wspaniałych przestrzeniach Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach w dniach 10-13 listopada 2016.
W programie XXVI Ogólnopolskiej Konferencji Filmoznawczej znalazły się wykłady i analizy filmoznawcze, jak również propozycje pedagogiczne dotyczące wybranych filmów do wykorzystania na zajęciach szkolnych i pozaszkolnych m.in.: Edukacja filmowa w szkole – szanse i zagrożenia, Przewodnik dokumentalisty : wprowadzenie, Film dokumentalny jako esej hybrydowy, Film dokumentalny w epoce nowych mediów, W jaki sposób wykorzystać telenowele dokumentalne w praktyce dydaktyczno-wychowawczej?, Gadające i milczące głowy : o motywie twarzy w polskim filmie dokumentalnym dawniej i dziś. Poza wykładami program obfitował w szereg projekcji filmów: Czarodziejska góra, Karski i władcy ludzkości, Amy, Nasza szkoła, Adrenalina, Miejsce urodzenia, Ojciec i syn, Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham, Wołyń, Sonita.
Gościem specjalnym OKF był PAWEŁ ŁOZIŃSKI - reżyser filmów dokumentalnych, których część mieliśmy okazję poznać w trakcie konferencji. Reżyser przywitał nauczycieli żartując, że nigdy nie był egzaminowany przed tak licznym gronem pedagogicznym 😜 Odpowiadając na pytania zebranych opowiadał o genezie filmu Nawet nie wiesz jak bardzo cie kocham, o procesie jego powstawania, o bohaterach filmu, o terapii, której sam był uczestnikiem, która może pomóc uporać się z różnymi problemami, i która stała się głównym tematem omawianego filmu.
JC
Fot. P. Kowalczyk, J. Chylak
0 komentarze:
Prześlij komentarz