W Łódzkim Domu Kultury w dniu 9 października br. odbyła się konferencja nt. ”CyberBezpieczni – wyzwania dla pracowników oświaty”. Organizatorem był Departament Cyfryzacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Zaproszeni zostali prelegenci z Fundacji Nowoczesna Polska, Centrum Bezpieczeństwa, Komendy Policji w Łodzi, Stowarzyszenia Miasta w Internecie, Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Dyżurnet.pl oraz z Departamentu Cyfryzacji Zarządu Województwa Łódzkiego.
Jak chronić swoje dane osobowe, czym one są, co podawać w różnego rodzaju ankietach – to pytania stawiane w obecnej dobie szeroko pojętej cyfryzacji i Internetu. Uczestnicy zapoznali się z takimi określeniami, jak: Sexting, Hejt, Rolling, Flaming, Grooming, Patostreaming.
Jak zwiększyć świadomość zagrożeń w sieci? Na pewno pomocne będą prelekcje, filmy instruktażowe, wykłady. Obecne wg najnowszych badań, nastolatek spędza w sieci ok. 9 godzin dziennie. Jest narażony na różne zagrożenia, często na toksyczne grupy działające w Internecie, obraźliwe, wulgarne filmiki dostępne na niedozwolonych stronach www. Często w Internecie młodzież może natknąć się na pokazywanie szkodliwych treści, np. bicie swoich rodziców, jedzenie kapsułek do prania przez rówieśników, upijanie się, robienie burd, itd.
Dzieci zaczynają korzystać z Internetu już w wieku 2-3 lat, a gimnazjaliści korzystają z niego w 100% !, o czym zaledwie 5% rodziców wie co ich dziecko robi w sieci. Statystyki podają, że 70% internautów uważa, iż Internet jest dobrym źródłem wiedzy. Mały procent rodziców rozmawia ze swoimi dziećmi o niebezpieczeństwie i zagrożeniach w sieci.
Ryzykowne zachowania, szkodliwe treści w Internecie, to zmora dzisiejszych czasów. Jaka jest rola nauczyciela w kształtowaniu kompetencji cyfrowych uczniów? Co zrobić, żeby Internet był bezpieczny? Na pewno trzeba baczniej obserwować co dziecko robi w sieci, na jakie strony „wchodzi”, starać się dostosować treści do wieku dziecka, budować świadomość zagrożeń, rozmawiać o tym, promować bezpieczne zachowania i reagować w przypadku zagrożeń.
Na zakończenie konferencji odbyła się projekcja filmu „ Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci”, Film wprowadził nas w świat przyszłości, świat zaawansowanej technologii, nowoczesnej cybertechniki, jej użycia w prawie każdej dziedzinie życia. Czy dzięki temu będziemy szczęśliwsi? Pytanie pozostaje retoryczne.
JK
Fot. JC
0 komentarze:
Prześlij komentarz