W związku z ogromnym zainteresowaniem tematem hejtu i mowy nienawiści w obliczu niedawnych tragicznych wydarzeń Łódzkie Towarzystwo Pedagogiczne, Centrum Edukacji Regionalnej i Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zaprosili nauczycieli na konferencję pt. "Mocna moc słowa".
Konferencję rozpoczął mocnym wystąpieniem Tomasz Bilicki, który wraz z byłą uczennicą Wiktorią Wójcik zastanawiał się nad tym jak współcześnie się ze sobą porozumiewamy (skupianie się na negatywnych cechach, stereotypowe myślenie), jak wygląda szkolna rzeczywistość w tym kontekście (małe wsparcie dla hejtowanych uczniów, czasami brak poszanowania uczniów ze strony nauczycieli) i czy zajęcia o hejcie i mowie nienawiści są w ogóle potrzebne? Tak, ale... powinny być prowadzone bez hipokryzji przez pedagogów, którzy sami nie stosują hejtu i mowy nienawiści wobec uczniów. Tak, ale... nie może to być tylko jednorazowa akcja, o której za chwilę wszyscy zapomną...
Kolejni prelegenci zwracali uwagę na wiele niepokojących zjawisk (tradycje językowe utrwalające stereotypy, wykorzystywanie symboli w przestępstwach nienawiści, eskalacja hejtu i mowy nienawiści w Internecie, relacje folwarczne w różnych sytuacjach społecznych, również w szkole, rozproszenie odpowiedzialności, bezkarność i bezradność) oraz proponowali różne rozwiązania:
- uczmy młodzież odróżniania krytyki od hejtu,
- używania języka równościowego, języka uczuć i potrzeb (mówienia czego potrzebujemy zamiast wytykania błędów innym),
- otwartości na innych ludzi i kultury (edukacja międzykulturowa)
- partnerstwa,
- dobrych manier,
- odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z mediów,
- uświadamiajmy im konsekwencje (mowa nienawiści jest karalna),
- zgłaszajmy przypadki hejtu i mowy nienawiści.
Słowa są ważne. Każdy z nas powinien zrobić rachunek sumienia, zastanawiać się nad wypowiadanymi przez siebie słowami, również w stosunku do uczniów, od których wiele wymagamy, choć sami nie zawsze świecimy przykładem. Każdy z nas powinien wypracować w sobie pewną wrażliwość językową, odpowiedzialnie i z rozwagą używać słów, a przede wszystkim nie pozostawać biernym w sytuacji, gdy inni stosują hejt i mowę nienawiści.
Program konferencji:
12.00 Otwarcie konferencji DR BEATA OWCZARSKA (ŁTP, Centrum Rozwoju i Edukacji)12.10 Hejt i mowa nienawiści TOMASZ BILICKI (Fundacja Innopolis)
12.30 Symbolika mogąca być wykorzystywana w przestępstwach z nienawiści MŁ. INSP. WŁODZIMIERZ SOKOŁOWSKI (Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi)
12.50 Nienawiść w sieci: przyczyny, skutki, przeciwdziałanie DR MONIKA KOPYTOWSKA (UŁ)
13.10 Język nienawiści a wzory relacji społecznych w szkole jako środowisku wychowawczym
MAREK GRONDAS (Monar w Łodzi)13.30 Społeczna przestrzeń bezkarności a mowa nienawiści. Refleksja socjolożki i obywatelki
DR HAB. AGNIESZKA GOLCZYŃSKA- GRONDAS (UŁ)
14.00 Trwanie czy przetrwanie? Edukacja wędrowca przez życie KRZYSZTOF KWIATKOWSKI (pedagog, propagator survivalu)
14.30 Umiejętności mediatora, czyli jak wyjść poza trójkąt dramatyczny: sprawca, ofiara, sędzia SYLWIA WŁODARSKA (mediatorka, Fundacja Rozwoju Rodziny RoRo)
15.10 warsztaty Rozwiązywanie konfliktów metodą kręgów naprawczych BEATA MOCZKOWSKA (Fundacja 4 KROKI)
15.10 warsztaty Dlaczego ludzie nie spełniają naszych oczekiwań i czy można komunikować się bez przemocy? EDYTA SABICKA (pedagog specjalny, UNS, ŁTP)
JC
Fot. JC
0 komentarze:
Prześlij komentarz