#Działajmyrazem – to motto tegorocznego spotkanie z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu
Organizatorzy spotkania, czyli PBW w Łodzi oraz Fundacja EduKABE, zinterpretowali powyższe hasło dosłownie zapraszając do współpracy liczne osoby, którym cyberprzemoc, a szczególnie mowa nienawiści i hejt, nie są obojętne:
- Joanna Paluszkiewicz – przedszkolanka należąca do społeczności europejskiej platformy eTwinning, oferującej szkołom wsparcie i narzędzia za pomocą TI, a nauczycielom stały rozwój zawodowy on-line. eTwinning jest nie tylko źródłem inspiracji, ale też pomaga nauczycielom w realizacji własnych projektów oraz uczy jak zostać dobrym obywatelem cyfrowym.
- Eliza Gaust z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, O!Środek działań równościowych - opowiedziała o swoim autorskim projekcje „Opowiedz się”. To historie osób, narażonych na wykluczenie i stereotypy. Bezdomny, muzułmanka, osoba z wirusem HIV, gej, Żyd… dzielą się z nami swoimi doświadczeniami. Filmy mogą posłużyć, jako narzędzie edukacyjne, stosowane podczas zajęć antydyskryminacyjnych dla dzieci i młodzieży oraz wszystkim, którzy chcą dowiedzieć się czegoś o swoim otoczeniu, poznać tych, których nie spotykają
na co dzień.
- Hanna Jastrzębska Gzella - nauczyciel SOSW 6 i doradca metodyczny w ŁCDNiKP oraz założycielka Stowarzyszenia ŁAD Łódzka Akademia Dramy. Uważa, że dzięki technikom dramowym pozbywamy się agresji i napięć psychicznych, uczymy się wyrażać uczucia i rozwiązywać problemy, rozwijamy poczucie własnej wartości, odkrywamy w sobie spontaniczne zachowania. Udowodniła, że metodę te można wykorzystać w profilaktyce cyberprzemocy oraz w kształtowaniu postaw antydyskryminacyjnych.
- Barbara Michalska Fundacja Kreatywnych Rozwiązań EduKABE Opowiedziała o narzędziach i materiałach dostępnych on-line i niezwykle przydatnych nauczycielom w edukacji młodego pokolenia - tolerancyjnego, świadomego, krytycznego a przede wszystkiego bezpiecznego.
- Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 3 w Łodzi – skąd uczniowie osobiście przedstawili sposoby walki z cyberprzemocą realizowane w ich placówce. Ponadto pochwalili się nauczycielom znajomością nowych technologii i mediów, które w wykorzystują na co dzień do efektywnej nauki.
Program spotkania:
12:00 - Przywitanie Uczestniczek i Uczestników
12:10-12:40 - "Przedszkolne inspiracje on-line !" – Joanna Paluszkiewicz
12:40-13:10 - Na Mowę Nienawiści może „Opowiedz się” – projekt internetowy, którego głównym założeniem jest stworzenie przestrzeni dla historii mówionych - Eliza Gaust Centrum Dialogu im. Marka Edelmana / O!Środek działań równościowych
13:10 - 13:40 - "Łódzka Drama na profilaktykę cyberprzemocy"- Hanna Jastrzębska Gzella - Edukator i pedagog dramy
13:40- 14:10 – „Czym edukować – przegląd materiałów dostępnych on-line” – Barbara Michalska Fundacja EduKABE
14:10 – 14:30 Dyskusja/ zakończenie spotkania/rozdanie zaświadczeń.
0 komentarze:
Prześlij komentarz