12 czerwca 2019 zostały zakończone działań arteterapeutycznych dla uczniów klasy IIb Szkoły Podstawowej nr 46 w Łodzi im. Józefa Chełmońskiego.
W ramach współpracy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi ze Szkołą Podstawową nr 46 w roku szkolnym 2018/2019 został przeprowadzony autorski projekt arteterapeutyczny adresowany do uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Była to, jak na Naszą Bibliotekę, nietypowa działalność wspierająca placówkę edukacyjną. Autorką i realizatorką projektu był pracownik Biblioteki arteterapeuta Marzena Andrzejewska.
Arteterapia wykorzystywana jest w edukacji w pracy z dziećmi zdrowymi i dziećmi z zaburzeniami. Bawiąc sprzyja rozwojowi osobistemu, umożliwia uczenie się rozumienia siebie i natury własnych problemów i trudności, podnosi poziom własnej wartości oraz pozwala doświadczać. Doskonale wspomaga i uzupełnia proces wychowania. Działania arteterapeutyczne mają zastosowanie m.in. w rekreacji, profilaktyce czy korekcji zaburzeń; stosowane są w pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym.
W ciągu roku ogółem odbyło się 15 zajęć a ich miejscem była, doskonale znana dzieciom, sala lekcyjna klasy IIb. Tematy przeprowadzonych zajęć to: „Mandala Klasy IIb”, „Książka o mnie czyli Lapbook…(imię autora)”, „O emocjach, Czyli indiańskie spódniczki…”, „Przeplatanka”, „Dłonie i stopy”, „Przekształcenia”, „Wycinanki”, „Portrety”, „Projektanci mody”, „Czas”, „Calineczka”, „Droga dookoła świata”, „Inspiracje” oraz „Zatrzymać wspomnienia”.
Zajęcia były okazją do m.in. budowania między dziećmi relacji opartych na zasadach wzajemnego szacunku. Sprzyjała temu twórcza, życzliwa i przyjazna atmosfera panująca podczas zajęć oraz akceptacja samych uczestników oraz tego co i w jaki sposób powstawało.
MA
Fot. MA
0 komentarze:
Prześlij komentarz