Bardzo nam miło, że konferencje organizowane przez nasza bibliotekę cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem środowiska bibliotekarskiego z Łodzi i województwa. Tegoroczna dziewiąta już konferencja „O czytaniu niebanalnie” zgromadziła w gościnnych progach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi 70 nauczycieli bibliotekarzy bibliotek szkolnych i pedagogicznych oraz inne zainteresowane osoby, które bardzo pozytywnie oceniły zarówno treści jak i organizację imprezy.
Z dużym uznaniem spotkały się wszystkie wystąpienia konferencyjne:
- Literackie zabawy miastem. Kilka uwag i inspiracji / Karoliny Kołodziej (Uniwersytet Łódzki), która opowiedziała o projekcie "Odkrywamy Tuwima", obejmującego konkursy plastyczne i literackie dla uczniów wszystkich poziomów edukacyjnych zwieńczone publikacją o tym samym tytule. Zachęcała również do uczynienia miasta (w tym wypadku Łodzi) tematem literackim, który można wykorzystać do stworzenia atrakcyjnych zajęć edukacyjnych, konkursów, gier i spacerów literackich.
- Edukacja w kulturze kolektywnej. Doświadczenia wietnamskie / Zuzy Wiorogórskiej (Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego), która zrelacjonowała swój wyjazd badawczy do Wietnamu. Dzięki analizie różnic kulturowych ilustrowanej ciekawymi fotografiami dowiedzieliśmy się czym charakteryzuje się kultura i edukacja kolektywna, czyli nieindywidualistyczna, a podporządkowana celom grupy/społeczeństwa (służenie grupie ponad wszystko). Wystąpienie zmusiło do gorzkiej refleksji nad konsekwencjami takiego podejścia, w którym nie kształtuje się samodzielności w poszukiwaniu wiedzy i krytycznego myślenia. Uczniom nie można zadać pracy indywidualnej, ponieważ system kształcenia w wietnamskiej republice socjalistycznej o charakterze komunistycznej dyktatury niweluje indywidualną drogę poszukiwania wiedzy. I choć wizja nauczyciela, cieszącego się wielkim szacunkiem i posłuchem, uznawanego za najważniejsze źródło wiedzy wydaje się być atrakcyjna, to jednak świat praktycznie pozbawiony książek i bibliotek, kreatywnego myślenia i możliwości wyboru czegoś innego niż z góry narzucone dla dobra ogółu postępowanie jednak bardziej przeraża.
- Ekobiblioteka. Projekty z edukacji ekologicznej w BP w Skierniewicach / Marioli Szymczak (Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach), która przedstawiła doświadczenia z realizacji ośmiu jak dotąd projektów ekologicznych w ramach współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi (wystawy, konkursy, zajęcia przyrodnicze, pikniki/festyny). Prelegentka zachęcała do składania wniosków i pozyskiwania w ten sposób funduszy na zakup książek oraz innych materiałów (np. tablic, projektorów multimedialnych, tabletów, mikroskopów) służących edukacji ekologicznej i kształtowaniu postaw proekologicznych.
- Książka, która Cię śledzi, książka, która kradnie. O (nie)nowych tendencjach w literaturze elektronicznej / Agnieszki Przybyszewskiej (Uniwersytet Łódzki, która opowiedziała o nowinkach w świecie literatury, coraz częstszym stosowaniu narracji drugoosobowej oraz pojawianiu się nowatorskiej literatury elektronicznej, która kradnie nasz czas, ale i nasze dane z telefonu…, abyśmy poczuli się, a nawet stali się uczestnikami/bohaterami czytanej opowieści. Zabiegi stosowane przez twórców takiej literatury (np. konieczność potrząsania smartfonem jak bohater aby móc czytać dalej, wykonywania zadań np. zrobienia 1000 kroków jak bohater ze smartfonem w ręku) pokazała na przykładzie dwóch tekstów: Breathe. A ghost story / by Kate Pullinger oraz Maginary / Semyon Poliakovskiy na iOS - zobacz film na YouTube.
- Być jak MacGyver. Z doświadczeń PBW w Łodzi / Katarzyny Figurskiej i Moniki Wachowicz (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi) - nasze koleżanki trafnie porównały bibliotekarza do serialowej postaci MacGyvera, ponieważ bibliotekarz jest kreatywny, pomocny, komunikatywny, jest pasjonatem, jest otwarty na innowacje i eksperymenty, a przede wszystkim jak MacGywer potrafi zrobić „coś z niczego”. Prelegentki opowiedziały o realizowanych przez siebie projektach, w których nieodzowne stały się kompetencje MacGywera m.in.: zajęcia z artystycznym recyklingiem „Przyjaciele Planety Ziemia”, projekt Wychowanie przez Czytanie, projekt „Baśnie i legendy polskie w komiksie” wykorzystujący technologie informacyjno-komunikacyjne do transpozycji tekstu na komiks, Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady z sesją fotograficzną sleeveface, popularyzacja nauk technicznych poprzez projekt „Para-buch! Książka w ruch" oraz nauki matematyczne na zajęciach „Matematyka na wesoło”, zajęcia „Łódzkie smaczki : sentymentalna podróż po województwie” prezentujące tradycje i historię regionu, inscenizacja „Czerwony kapturek”. Prelegentki podkreśliły wagę pozytywnych relacji miedzy pracownikami oraz współpracy z instytucjami zewnętrznymi. Zachęcały do poszukiwania inspiracji m.in. na Facebooku oraz dalszej kreatywnej pracy.
Ogromne podziękowania składamy sponsorom konferencji:
PLATON dystrybucja książek oraz Cukierni Bezowe Szczęście
do których odwiedzania serdecznie zachęcamy :)
PLATON dystrybucja książek oraz Cukierni Bezowe Szczęście
do których odwiedzania serdecznie zachęcamy :)
Konferencja „O czytaniu niebanalnie” z pewnością do banalnych nie należała, a wyniki ankiety pokonferencyjnej pokazują, że bibliotekarze nadal interesują się nietypowymi działaniami promującymi biblioteki i czytelnictwo, wciąż jednak widzą potrzebę uzupełniania wiedzy i umiejętności z zakresu praktyki bibliotecznej, psychologii (np. biblioterapii, filmoterapii) oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych.
JC, KSK
Fot. z bliska PK
Fot. z daleka JC
0 komentarze:
Prześlij komentarz