Słuchaczkami reprezentującymi Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Łodzi były: Jadwiga Kamara i Agata Cybulska
Pierwsza część seminarium koncentrowała się wokół pojęć, idei i założeń ZSK.
Celem jest podniesienie kapitału ludzkiego poprzez opisanie, uporządkowanie i zebranie wszystkich kwalifikacji w jednym, powszechnie dostępnym spisie – Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji. Daje on możliwość potwierdzenia kompetencji na polskim i międzynarodowym rynku pracy. ZSK jest odpowiedzią na zmiany zachodzące w polskiej gospodarce.
Podstawą, na której zbudowano ZSK jest idea uczenia się przez całe życie. Zmiany na rynku pracy, zanikanie i tworzenie się nowych zawodów wymaga ciągłego rozwoju zawodowego poprzez uczestniczenie w kursach, szkoleniach czy też poprzez samodzielne uczenie się. ZSK pomaga udowodnić pracodawcy kompetencje pracownika zdobyte podczas różnych form samodoskonalenia.
Po przerwie pracowaliśmy metodą warsztatową, precyzując pojęcia: edukacja, efekty uczenia się, kompetencje, walidacja. Panie z IBE omówiły pojęcie walidacji jako sprawdzianiu, czy osoba ubiegająca się o nadanie odpowiedniej kwalifikacji osiągnęła część lub całość efektów uczenia się, niezależnie od sposobu uczenia się tej osoby. Opracowana przez ekspertów ZSK aplikacja Moje Portfolio pomaga w zebraniu, nazwaniu i uporządkowaniu swoich dokonań, a następnie zaprezentowania ich potencjalnym pracodawcom.
Istnieje potrzeba ograniczania luk kompetencyjnych – szybszego uzupełnienie brakujących kwalifikacji, tj. efektów uczenia się, wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych.
Podsumowując wystąpienia prelegentek można przyjąć, że ZSK to jeden powszechny rejestr wszystkich kwalifikacji. Poprzez opisanie, uporządkowanie i zebranie tych kwalifikacji podnosi się poziom kapitału ludzkiego w Polsce. Kwalifikacje rynkowe stają się wiarygodniejsze, przez co jest łatwiejsze wejście na rynek pracy.
AC, JK
Fot. AC, JK
0 komentarze:
Prześlij komentarz