Fundacja Ferso oraz EduKABE Fundacja Kreatywnych Rozwiązań wspólnie z Teatrem Komedii Impro w Łodzi oraz Tygodnikiem Angora, zorganizowały konferencję „Porozmawiajmy o dzieciach, czyli jak współpracować systemowo na rzecz budowania wsparcia dla dzieci i młodzieży?".
Spotkanie poświęcone było zagadnieniom traumy, systemowego wspierania rodziny oraz praktycznych rozwiązań na rzecz przeciwdziałania wykluczeniom w grupie dzieci i młodzieży. W pierwszej części mogliśmy posłuchać wystąpienia prof. Niny Ogińskiej-Bulik „Trauma – syndrom współczesnych czasów?” oraz przysłuchiwać się panelowi ekspertów. Trauma podważa przekonania na temat siebie i świata, powoduje utratę poczucia bezpieczeństwa oraz doświadczanie: smutku, żalu, złości i poczucia winy, zaburzeń lękowych oraz PTSD (zespołu stresu pourazowego). W procesie wspierania zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, oprócz pomocy rodziców, psychologów i pedagogów, istotna jest psychoedukacja, czyli przygotowanie do wystąpienia traumy, gdyż w toku życia doświadcza jej 90% społeczeństwa. Okazało się, ku zdziwieniu słuchaczy, że trauma może mieć również inne oblicze. Odnotowuje się niekiedy zjawisko posttraumatycznego wzrostu, czyli zmiany o charakterze pozytywnym, poprawę relacji, przewartościowanie i docenianie życia.
W drugiej części uczestniczyliśmy w pokazie przedstawienia „Hejter” Teatru Komedii IMPRO. Wydarzenie stało się okazją do nawiązywania i podtrzymywania kontaktów przez osoby, którym na sercu leży dobro dzieci i młodzieży.
IB
Fot. IB
0 komentarze:
Prześlij komentarz